Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kde nás dovolenka vyjde najlacnejšie. A kde nech šetrní radšej nejazdia

12.07.2017, 16:30 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

Graf týždňa | Keďže máme obdobie letných dovoleniek a cestovania, graf týždňa venujeme štatistikám turizmu. Praktický prehľad pripravili analytici UniCredit Bank, ktorí zoradili najrôznejšie krajiny podľa výšky miestnej cenovej hladiny. Ich mapa a grafy (nižšie) teda vyjadrujú to, koľko tovarov a služieb si v jednotlivých častiach sveta kúpite za sto eur, ak má kúpna sila na Slovensku hodnotu 100.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ako najdrahšie destinácie z porovnania niekoľko desiatok krajín vyšli Švajčiarsko, Island, Nórsko, Dánsko, Luxembursko a Švédsko. Dánsko a Švédsko majú napríklad v priemere najdrahšie potraviny i reštauračné služby (spolu s hotelmi) v Európskej únii, Írsko a Spojené kráľovstvo zasa najdrahší alkohol, ukazuje nedávny prehľad Eurostatu.

Naopak veľmi lacný na život je Egypt, Madagaskar, India, susedná Ukrajina a Tunisko. Napriek tomu však počet turistov zo Slovenska do Egypta a Tuniska výraznejšie klesol – kvôli hrozbám teroristických útokov. Najlacnejšie potraviny v Únii sú v Poľsku a Rumunsku, alkohol v Maďarsku a Bulharsku a reštaurácie a hotely v Rumunsku a Bulharsku.

Mapa cenových hladín európskych krajínZdroj: UniCredit Bank na základe dát Eurostatu, ECB a MMF

Podobná cenová úroveň ako na Slovensku je v Čechách i obľúbenom Chorvátsku – aj keď ceny v letoviskách sú prirodzene vyššie ako celkový priemer. Okrem priemernej cenovej úrovne za celé krajiny sa analytici UniCreditu pozreli aj na jednotlivé regióny. Aj keď štatistické úrady cenové úrovne za menšie oblasti ako štáty zväčša neposkytujú, na pomoc si autori zobrali webstránky ako numbeo.com a expatistan.com, ktoré ceny zbierajú na úrovni jednotlivých miest.

Neprehliadnite

Z jadranského chorvátskeho pobrežia im tak vyšla ako najdrahšia oblasť Dubrovniku (drahé reštaurácie), potom Šibeniku. O niečo lacnejšími letoviskami sú Split či Rijeka. Najvýhodnejšie vychádza mesto Zadar: aj to je však o takmer desatinu drahšie ako priemerné ceny na Slovensku.

Ako populárne sú jednotlivé európske destinácie? Eurostat nedávno zverejnil štatistiky prenocovaní v jednotlivých regiónoch. Najnavštevovanejšími oblasťami EÚ podľa nich sú Kanárske ostrovy (patria Španielsku), Paríž (región hlavného mesta) a Katalánsko s príťažlivou Barcelonou. Chorvátske jadranské pobrežie nasleduje v rebríčku ako číslo štyri. Všetky zaznamenali ročne viac ako 60 miliónov prenocovaní.

Najnavštevovanejšie regióny EÚZdroj: Eurostat

Slovensku nedominuje Bratislava, ale stred krajiny. Po ňom nasleduje západ. Ani jeden slovenský región však neprekonal hranicu 4 miliónov prenocovaní ročne. V porovnaní s inými destináciami i ostatnými regiónmi vyšehradských krajín tak ostáva krajina pod Tatrami turistami relatívne nevyužívaná.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy cenová úroveň, dovolenka, graf týždňa, krajiny, regióny, turizmus

Diskusia (0 reakcií)