Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kde žijú najväčší pesimisti a dom, ktorý stavajú dva milióny ľudí

23.11.2019, 17:00 | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Autobus tam chodí iba šesťkrát týždenne. Je tam niekoľko obchodov s potravinami, lekáreň, benzínová pumpa a jedna reštaurácia. Fínske mestečko Puolanka sa viacero rokov objavuje v médiách len z negatívnych dôvodov.

Populácia „najodľahlejšej obce v najodľahlejšej fínskej provincii“ klesla od 80. rokov 20. storočia o polovicu, veľkú časť z populácie 2 600 obyvateľov tvoria ľudia starší ako 64 rokov. Väčšina pracuje v službách alebo poľnohospodárskom sektore, spoločenské vyžitie v mestečku prakticky neexistuje. Nelichotivý obraz sa rozhodli obyvatelia využiť vo svoj prospech a začali Puolanku propagovať ako najpesimistickejšiu obec.

Každého človeka prichádzajúceho autom vítajú veľké žlté značky s nápismi typu „Nestratili ste sa? Blížite sa k Puolanke“ alebo „Čoskoro prídete do Puolanky. Ešte máte čas sa vrátiť“. Niektorí miestni by nápisy zničili, tvrdí Tommi Rajala, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ Puolanského pesimistického združenia. Skutočnosťou však je, že mestečko dokázalo pesimizmus premeniť na značku – organizuje pesimistický festival, letný muzikál, dokonca prevádzkuje tematický internetový obchod.

Podobne ako v mnohých rozvinutých krajinách aj vo Fínsku klesá pôrodnosť a populácia starne, ľudia odchádzajú za prácou a životom do veľkomiest. Starosta mestečka verí, že príroda, čistý vzduch a pokojné prostredie nakoniec niektorých ľudí priláka. T. Rajala však predpokladá, že dni Puolanky sú už zrátané.

Neprehliadnite

Dom, ktorý stavajú dva milióny ľudí

Kate

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)