Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keby teraz pediatri odišli do dôchodku, systém skolabuje

14.05.2019, 10:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Slovensko má všeobecne problém s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov, no z terénu sa ozývajú hlasy o kriticky nízkom počte pediatrov. Chýbajú najmä v ambulanciách, ktoré z roka na rok ubúdajú. V priebehu štyroch rokov ich podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zaniklo 134. A tento trend bude pokračovať.

  • Tlačiť
  • 27

Hovoria o tom odborníci z Bratislavského kraja, kde od januára minulého roka skončilo svoju činnosť 12 detských ambulancií, pričom pribudli len tri nové. „Cítime to pri prerozdeľovaní zdravotných obvodov končiacich lekárov. Je absolútny nezáujem zo strany pediatrov dobrovoľne prijať nových pacientov,“ povedala TRENDU hovorkyňa župy Veronika Beňadiková.

Krajom dnes už nestačí mechanicky prideľovať lekárom ulice. Pri prerozdeľovaní obvodov musia zohľadňovať aj vek pediatrov. Na Slovensku je podľa NCZI 1 081 všeobecných lekárov pre deti a dorast, pričom 74 percent má nad 50 rokov. Priemerný vek pediatra na Slovensku je 59 rokov, no máme aj rekordérov.


Neprehliadnite


Napríklad v bratislavskej Petržalke vypomáha 89 ročná lekárka. Osemdesiatnikov pediatrov majú aj v Levoči, Ľubochni či v Trebišovskom okrese. 67-ročný všeobecný lekár pre deti a dorast z Nitry je oproti nim mladík. Kým súčasní pediatri starnú a vymierajú, noví mladí nepribúdajú.

13 nových pediatrov

Len veľmi málo študentov medicíny sa rozhodne pre pediatriu a ešte menej si trúfne otvoriť vlastnú ambulanciu. Väčšinou tí, ktorí vyštudujú tento odbor, skončia v nemocnici. Alebo odchádzajú za lepšími pracovnými podmienkami na zahraničné kliniky.

„Situáciu v pediatrii považujeme za

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 27

Tagy ambulancie, lekári