Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Argentína sa mení. Kirchnerizmu sa podlamujú nohy

28.10.2013, 19:07 | Ján Filip | © 2013 News and Media Holding

Ešte v prvej polovici tohto roka sa špekulovalo, či argentínska prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová nechá zmeniť ústavu, aby mohla kandidovať po tretí raz. Dnes sa západné médiá zhodujú, že „kirchnerizmus“ je v Argentíne na ústupe a šancu prevziať v roku 2015 kormidlo v prezidentskej rezidencii Casa Rosada majú iní. Dôvody sú dva: prezidentkino zdravie a výsledky nedeľných parlamentných volieb.

 • Tlačiť
 • 0

Naoko to na prepadák nevyzerá. Front pre víťazstvo (FPV), kam sa C. Fernándezová Kirchnerová zaraďuje, vo voľbách skončil prvý s približne tretinou hlasov a ešte si posilnil väčšinu v dolnej komore parlamentu. Udržal si tiež majoritu v Senáte. No v roku 2011 FPV podporilo až vyše polovice voličov. Okrem toho na zmenu ústavy by prezidentka potrebovala dve tretiny hlasov v oboch komorách. K tomu sa jej front nepriblížil.

Noví favoriti

Pozornosť sa navyše upierala na výsledky v provincii Buenos Aires, kde žije najväčšia časť Argentínčanov. Tam najviac uspel Front obnovy populárneho starostu mesta Tigre Sergia Massu, ktorého médiá pasovali na jedného z favoritov prezidentských volieb v roku 2015. S. Massa pritom za C. Fernándezovej Kirchnerovej slúžil rok ako premiér a odpadol od nej len nedávno. Prezidentské ambície má aj starosta Buenos Aires Mauricio Macri, líder jednej z častí neperónistickej opozície.

Prezidentka sa osobne do kampane zapojiť nemohla. Začiatkom októbra jej lekári odstránili z mozgu krvnú zrazeninu, čo bolo vraj dôsledkom úrazu. A odporúčali jej odpočívať. Pred dvomi rokmi prezidentke diagnostikovali aj rakovinu štítnej žľazy, potom vyhlásili, že sa zmýlili. Jej syn médiá po voľbách uisťoval, že matka je v poriadku a má dobrú náladu. Otázka, kedy sa vráti do práce, však zostala nezodpovedaná.

Ako Kirchnerovej zástupca úraduje viceprezident Amado Boudou, ktorý tento rok musel čeliť spletitému škandálu, keď pomáhal tlačiarni Ciccone fungujúcej aj s pomocou zákaziek na tlač štátnych bankoviek a cenín uniknúť bankrotu. Pričom ho podozrievali z prepojenia na jej majiteľov. Práve na korupciu často upozorňujú aj prezidentkini kritici.

Úspory miznú

C.F. Kirchnerová tento rok oslavovala desiate výročie kirchnerovskej vlády v Argentíne. Epochu naštartoval manžel Néstor Kirchner v roku 2003, keď sa krajina spamätávala z predchádzajúceho defaultu. V roku 2007 ho vystriedala pri moci a pred dvomi rokmi post poľahky obhájila vo voľbách. Počas vlády Kirchnerovcov ekonomika rástla rýchlym tempom približne deväť percent ročne. Kríza v roku 2009 rast zastavila, no rýchle tempo sa ešte nakrátko dokázalo obnoviť.

Na tento rok však už Medzinárodný menový fond očakáva rast iba 3,5 percenta. Argentínčanov popritom trápi rýchla inflácia – oficiálne desať percent a neoficiálne 25 percent ročne. Výmena zahraničnej meny je obmedzená, doláre sa kupujú na čiernom trhu. Na súdoch sa hlásia o slovo veritelia, ktorí nesúhlasili so „zostrihom“ svojho dlhu po defaulte v roku 2001. Americký odvolací súd už Argentíne nariadil zaplatiť 1,5 miliardy dolárov investičným fondom NML Capital a Aurelius Capital Management. Definitívne slovo bude mať až najvyšší súd, no argentínska prezidentka sa veriteľov bála až tak, že začiatkom roka radšej na cestu do Ázie nepoužila lacnejšie vládne lietadlo, ale prenajaté. Nechcela, aby jej ho niekde cestou zhabali.

Kritikom prekážali aj prezidentkine kroky voči opozičným médiám. Organizácia Freedom House sa sťažovala, že vláda tlačila na súkromné reťazce ako Wal-Mart či Carrefour, aby neinzerovali v opozičných denníkoch. Podobne si počínala aj zoštátnená ropná spoločnosť YPF, ktorú zobrali španielskemu Repsolu.

Všetky tieto problémy viedli k častým demonštráciám sprevádzaným v Latinskej Amerike obľúbeným tlčením do hrncov.

Aj Massa je perónista

C. F. Kirchnerová podobne ako jej zosnulý manžel nadväzuje na politiku prezidenta Juana Peróna. K jeho dedičstvu sa však hlási aj S. Massa, hoci je podľa agentúry Reuters priateľskejší k biznisu. „Perónizmus neustále obnovuje sám seba,“ poznamenal S. Massa pre týždenník The Economist.

Sergio MassaZdroj: SITA / AP

Bilbord porazeného kirchneristického kandidáta Martína Insarrauldeho v Buenos AiresZdroj: SITA / AP

Výsledky volieb v Argentíne

strana

% hlasov 2013

celkový počet kresiel v novej dolnej komore (z 257)

celkový počet kresiel v novom Senáte (zo 72)

FPV a spojenci

33,26

130 (+3)

40 (-3)

protikirchnerovské perónistické strany (Frente Renovador S. Massu a ďalšie)

25,17

38 (-1)

7 (0)

FAP-UCR-UNEN (ľavicové neperónistické strany)

24,67

61 (-4)

19 (-2)

PRO (strana M. Macriho) a spojenci

7,64

16 (+2)

3 (+3)

iní

12

3 (+2)

PRAMEŇ: La Nación
Volila sa polovica kresiel v dolnej komore a tretina v Senáte.

Argentína má voľby i primárky

 • voľby sú povinné pre všetkých občanov od 18 do 70 rokov
 • hlasovať sa dá už od 16 rokov, ale nepovinne
 • argentínsky Kongres sa skladá z dolnej komory (každá provincia je tam zastúpená podľa počtu obyvateľov) a Senátu (každá provincia má troch senátorov)
 • voľby do dolnej komory sa konajú striedavo každé dva roky – obmieňa sa vždy polovica poslancov, ktorí majú štvorročné funkčné obdobia
 • voľby do Senátu sa uskutočňujú striedavo každé dva roky – obmieňa sa vždy tretina Senátu. Funkčné obdobie senátora trvá šesť rokov
 • pred samotnými voľbami sa konajú ešte primárky (PASO). S americkými straníckymi primárkami však nemajú veľa spoločného. Ich cieľom je vylúčiť z definitívneho hlasovania kandidátov či strany, ktorí nezískajú na úrovni provincie aspoň 1,5 percenta hlasov. Fungujú tak zároveň ako voľby "nanečisto". Posledné primárky sa konali v auguste a účasť na nich presiahla 70 percent
 • denník Washington Post upozorňuje, že C. Fernándezovú-Kirchnerovú už začali opúšťať poslanci. Výsledky volieb sa podľa amerického denníka naplno prejavia až 10. decembra, keď noví kongresmani zložia prísahu a potom sa uvidí, ako budú hlasovať

PRAMEŇ: Wikipedia

Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link

 • Tlačiť
 • 0

Tagy Argentína, Voľby vo svete

Diskusia (0 reakcií)