Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska: Dnes by som to už určite takto nerobil

30.09.2017, 17:03 | TREND.sk | © 2017 News and Media Holding

Uniknutý daňový protokol z prezidentovej firmy KTAG odhalil, že Andrej Kiska si v roku 2014 účtoval do firmy náklady súvisiace s jeho propagáciou pred prezidentskými voľbami. V rozhovore vysvetľuje dôvody, prečo vtedy takto konal aj čo si o celej kauze myslí

  • Tlačiť
  • 68

Tagy

DPH, Kiska

Prečo ste sa rozhodli účtovať výdavky na kampaň cez svoju firmu?

Tak sme to robili. Pokiaľ viem, nový zákon to už ani neumožňuje. A bola to aj taká moja daň ako podnikateľa za vstup do politiky. Myslím si, že dodnes politické strany financujú svoje kampane cez firmy.

Ale nie cez vlastné.

Ja v tom nevidím rozdiel. KTAG nie je len moja firma. Spoluvlastním ju s bratom.

Pri daňovej kontrole daniari ale citlivejšie vnímajú, ak ide o spriaznené subjekty. Navyše, do mája 2014 ste boli aj konateľom tejto firmy.

Presne si nepamätám, dokedy som bol konateľom, teraz už máme iného konateľa. Princíp bol ale ako u iných projektov a pokladal som za normálne, že bola uzatvorená zmluva so mnou ako s osobou, kde všetky výnosy z mojej činnosti, či už z predaja knižiek alebo prednášok, smerovali do príjmov KTAG. To daňový úrad aj videl. Zároveň nákladové položky boli tiež účtované do firmy. Je pravdou, a to som povedal, že ma mrzí, že som svoju propagáciu pokladal za jeden z projektov. Nie som daňový odborník, nie som účtovník. Tá zmluva nebola správna, ani systém účtovania. Úrad štátnej správy si plnil úlohu, urobil kontrolu a my sme to doplatili.

Dokedy vám financovala kampaň KTAG?

Treba odlišovať obdobie do kampane a od obdobia, kedy sa začala oficiálna volebná kampaň. To prvé stálo plus mínus milión eur, ktoré vynaložila KTAG a potom bola oficiálna kampaň, ktorá ma vyšla plus mínus na 250-tisíc eur. Tú som už uhrádzal zo svojho osobného účtu.

Mysleli ste si, že je v poriadku účtovať výdavky na politickú kampaň ako výdavky na podnikanie?

V zmysle zmluvy, ktorú som vtedy mal s KTAG, každý jeden príjem z mojich aktivít bol zaúčtovaný vo výnosoch KTAG, a tým pádom každá nákladová časť bola tiež spojená s firmou.

Tá zmluva stále platí? Napríklad z terajšieho predaja vašich kníh?

Áno, všetky príjmy stále idú do KTAG. Napríklad z terajšieho predaja mojej knihy v kníhkupectvách. Ako prezident už žiadnu inú činnosť nemôžem vykonávať. Ale ako som povedal, toto bola chyba, ktorá ma mrzí.

Dnes by ste to už takto neúčtovali?

Určite by som to takto nerobil. V živote som nebol v kampani, to bola moja prvá a určite by sme to takto už nerobili, respektíve už aj bol zmenený zákon, vtedy bol postavený inak. Ale asi by som opätovne robil kampaň cez nejakú spoločnosť, ako fyzická osoba nedokážem ustriehnuť všetky právne a účtovné veci.

Vy ste platili za služby za kampaň KTAG alebo sa to uhrádzalo len z výnosov, ktoré tam plynuli z vašich aktivít?

Žiaden z projektov, ani detskej nemocnice za 300-tisíc eur alebo systému detskej zdravotnej pomoci, ktoré som pripravil, by spoločnosť KTAG nebola schopná utiahnuť a brat by nebol ochotný ani jedným centom spolufinancovať moje projekty. Preto na projekty do tejto spoločnosti som ja poslal viac ako tri milióny eur. Niektoré projekty vyšli, niektoré nie. Takisto aj na činnosť spojenú s mojou propagáciou z môjho osobného účtu išli peniaze.

Čiže napríklad za marketingové aktivity, tlačenie letákov, ste firme platili vy ako fyzická osoba?

Ja som posielal na účet KTAG zo svojho účtu finančné prostriedky na tento projekt formou pôžičky, kapitálu a táto spoločnosť z tohto financovala aj moje aktivity do začiatku oficiálnej kampane. Zvyšnú časť kampane som si už financoval z vlastného účtu.

KTAG vynaložila na propagáciu okolo milióna eur, koľko ste jej na to poslali vy?

Určite viac peňazí, lebo to bolo viac projektov. Ale predpokladám, že zhruba okolo 1,4 milióna eur, ak sa nemýlim.

Kedy k vám prišla kontrola?

Keď sme požiadali o odpočet DPH. Ako vždy v takých prípadoch, daňový úrad vtedy okamžite nastúpi na kontrolu.

O vratku DPH ste požiadali v apríli 2014?

Nepamätám si to presne. Ale hneď prišla kontrola, trvala myslím dva mesiace, toto všetko vyhodila z nákladov a my sme to všetko doplatili.

Vy ste to doplatili v nejakej stanovenej lehote? Ešte pred začatím policajného vyšetrovania?

Doplatili sme to okamžite.

Prečo sa potom začalo vyšetrovanie, ak to už bolo doplatené?

Neviem, nevyznám sa v týchto povinnostiach, ale predpokladám, že je štandardnou povinnosťou daňového úradu, že ak vznikne nárok na odpočet a oni ho neuznajú, oznámia to polícii. A polícia z nejakého dôvodu, a to môžeme len predpokladať, prečo, začala vyšetrovať.

Na tlačovej besede ste uviedli, že považujete za bežné, ak daňový úrad neuzná podnikateľom niektoré výdavky. Ak ste ale vy na to mali iný názor, respektíve váš účtovník, prečo ste sa neodvolali na Finančné riaditeľstvo? Lebo takto to vyzerá, že všetky tie pochybenia ste akoby priznali.

Úprimne, ako som už povedal, mňa to mrzí. Tá zmluva mala byť asi pripravená lepšie, aby pred daňovým úradom prešla. Zároveň sme mali dôveru v účtovné oddelenie, že vie, prečo to do nákladov dáva. Ja nerozumiem presne, čo sa môže dávať do nákladov, ako sa účtuje účel služobnej cesty. Keby som vtedy vedel, ako má byť správne účtovaný účel služobnej cesty, tak by sme u mnohých výdavkov, ktoré nám daňový úrad podľa mňa veľmi prísne vyhodil, vedeli argumentovať lepšie. Nemá zmysel to spätne riešiť.

Tá vratka bola v hodnote takmer 150-tisíc. Stáva sa, že daniari majú iný názor a neuznajú vratky, ale pri takom vysokom objeme to je často spojené so špekulovaním podnikateľov. Tu už asi nejde o chybu účtovníka.

Nepokladám to za nejaké skúšanie z našej strany. Postupovali sme na základe normálnej zmluvy. Keby som dnes vedel, ako sa to vníma, už by som to celé urobil inak.

V roku 2014 zároveň KTAG skončila v strate mínus 1,2 milióna eur, dvojnásobnej oproti predošlému roku. Do akej miery sa pod to podpísali výdavky firmy na vašu kampaň?

Nie, išlo o viac projektov, ktoré som skúšal ja aj brat a skončili neúspešne. Napríklad spomínaná detská nemocnica, ale aj ďalšie zmarené investície. To sa potom premietlo do straty. Keď vytvárate projekt, neviete vopred, či bude ziskový alebo stratový, čo sa s ním stane.

KTAG vykázala za rok 2014 vratku 24-tisíc eur, rok predtým to bolo okolo 40-tisíc eur a rok na to necelých 10-tisíc eur.

Vôbec o týchto veciach netuším. Mám viacero firiem, nestíham sledovať ich účtovníctvo.

V tom čase bola spoločnosť niekoľko rokov stratová. Do zisku sa prehupla až posledné dva roky. S čím to súvisí, lebo príjmy sú v zásade stabilné a pohybujú sa okolo 700-tisíc eur ročne.

Predpokladám, že to súvisí s tým, že sa nerealizovali ďalšie projekty, ktoré hypoteticky mohli znamenať stratu. Ja ako prezident už nesmiem vykonávať žiadne ďalšie aktivity.

KTAG bola štyri roky veľmi stratová firma. Ako spolumajiteľovi vám to neprekážalo?

Každý rok sme mali s bratom, s ktorým sme spoločníci, stretnutie s konateľom. Na ňom sme si vysvetľovali, čo sa v spoločnosti deje. Predpokladám, že v KTAG boli nejaké zmarené investície, ale žiadny závažný problém si nepamätám. KTAG nemala problém so žiadnym dodávateľom, uhrádzala všetky faktúry. Ak niektoré projekty neboli úspešné, s bratom sme vždy zabezpečili dostatok finančných prostriedkov, aby bola firma životaschopná.

Pre mnohých ste možno podnikateľským vzorom. Základným princípom podnikania je dosahovanie zisku. Aký zmysel má potom spoločnosť, ktorej strata sa prehlbuje?

Spoločnosť najmä prenajíma priestory v dvoch budovách. Ak by z týchto dvoch činností vykazovala stratu, určite to nie je životaschopná spoločnosť. KTAG má, žiaľ, za sebou aj desiatky neúspešných projektov, ktorým som veril, vložil do nich peniaze a nevyšli. Keďže dokáže splácať svoje záväzky, zásadný problém nevidím.

Na verejných činiteľov ale kladieme väčšie nároky. Vy ste ako prezident presadzovali politiku čistých rúk a čistého štítu. Patrí k tomu aj postup, ktorý vaša firma použila, keď si účtovala položky z kampane?

Bol som asi prvý politik, ktorý odhalil, koľko v skutočnosti stoja predvolebné kampane a financoval ju z vlastných zdrojov. Nikto nikdy to predtým nespravil. Okamžite, keď daňový úrad poukázal na nejaké nezrovnalosti, zaplatili sme ich. Ani sekundu sme neváhali.

Zvažovali ste odstúpenie? Keď Iveta Radičová zahlasovala s kartou kolegyne, čo tiež nebol nejaký zločin, vzdala sa poslaneckého mandátu.

Ani sekundu. Práve naopak, mňa to nabilo novou energiou. Vidím, ako funguje štátna moc a zneužívanie úradov. Som človek, ktorý mnohým ľuďom prekáža. Ich základným cieľom je zničiť moju dôveryhodnosť a znížiť popularitu. Preto sa to celé deje. Neurobím, čo chcú, presne o to im ide.

  • Tlačiť
  • 68

Tagy DPH, Kiska