Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska sa stretol s Hedvigou Malinovou: Štát zlyhal v jeho základnej úlohe

28.11.2018, 18:25 | TASR

Maďarská prokuratúra tento týždeň uzavrela vyšetrovanie kauzy Hedvigy Malinovej Žákovej, ktoré začali slovenské orgány pre podozrenie z krivého svedectva a iných trestných činov. Trestné stíhanie ukončili pre nedostatok dôkazov. V stredu sa s H. Malinovou Žákovou stretol slovenský prezident Andrej Kiska.

  • Tlačiť
  • 0

„Dnes som sa stretol s pani Hedvigou Malinovou Žákovou. Žiaľ, musím skonštatovať, že tento prípad bol smutnou ukážkou zlyhávania štátu v jeho základnej úlohe zabezpečiť spravodlivosť. Lebo po 12 rokoch vyšetrovania je o spravodlivosti ťažké hovoriť. Najmä po tom, čo bola pani Hedviga Malinová Žáková roky terčom politických útokov a ponižovania zo strany vtedajšieho vedenia ministerstva vnútra a vedenia polície,“ uviedol A. Kiska.

„Nechcem v tomto prípade robiť ani sudcu, ani obhajcu, ani žalobcu. To nie je úloha prezidenta. Vyšetrovanie podozrení z trestných činov nesmie byť predmetom politických hádok a ich vyriešenie otázkou toho, či ľudia viac veria študentke alebo ministrovi. V prvom rade potrebujeme políciu, ktorej sa politici nepletú do roboty a nevyvolávajú podozrenia, že orgány činné v trestnom konaní pracujú na ich objednávku. Tak, aby sa prípad ako Hedviga Malinová už nikdy neopakoval,“ doplnil.

Neprehliadnite

Okresná a vyšetrovacia prokuratúra Rábsko-mošonsko-šopronskej župy uzavrela vyšetrovanie kauzy bývalej občianky Slovenskej republiky Hedvigy Malinovej Žákovej, ktoré začali slovenské orgány pre podozrenie z krivého svedectva a iných trestných činov a slovenská strana ho v roku 2016 odovzdala maďarským orgánom.

Agentúru MTI o tom vo štvrtok informoval župný hlavný prokurátor Péter Takács. „Na základe údajov a prostriedkov dokazovania nemožno konštatovať, že Hedvigu Malinovú Žákovú nenapadli. Z toho vyplýva, že nemohla ani krivo svedčiť. Ani v prípadnom pokračovaní vyšetrovania nemožno očakávať výsledok. Prokuratúra ukončila trestné stíhanie, pretože to považovala za jediné rozumné a zákonné riešenie,“ píše sa vo vyhlásení

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Andrej Kiska, Hedviga Malinová

Diskusia (0 reakcií)