Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska vymenoval predsedu, podpredsedu a nových sudcov ÚS

17.04.2019, 11:41 | TASR

Prezident SR Andrej Kiska v stredu vymenoval Ivana Fiačana za predsedu Ústavného súdu (ÚS) SR a Ľuboša Szigetiho za jeho podpredsedu. Urobil tak pri vymenovaní troch nových ústavných sudcov. Okrem I. Fiačana a Ľ. Szigetiho vymenoval za sudcu ÚS Petra Molnára.

  • Tlačiť
  • 0

Prezident vybral troch sudcov ÚS z ôsmich kandidátov, ktorých zvolila Národná rada SR. Poslanci parlamentu zvolili v aprílovej voľbe ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, prezident z nich mal vybrať štyroch.

Aj po tom, čo prezident vymenuje troch sudcov, nebude na Ústavnom súde plný počet sudcov (13). Momentálne sú na Ústavnom súde SR štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.

Neprehliadnite

Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť. Poslanci tak musia voliť znovu.

Ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Poslanci budú vyberať z 25 kandidátov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Ústavný súd

Diskusia (0 reakcií)