Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska: Vyšetrujú ma v ďalšom prípade. Vláde prekážam a toto je dôsledok

30.09.2017, 14:26 | TREND.sk

Vyšetrovaní okolo Andreja Kisku v týchto dňoch pribúda. Po tom, čo anonym zverejnil protokol z dávnejšej daňovej kontroly v jeho firme KTAG, prišli do firmy opäť daňoví kontrolóri. Tentoraz idú preverovať rok 2013. V týchto dňoch ho tiež prešovský vyšetrovateľ informoval, že má prísť vypovedať v súvislosti so začatím nového policajného prípadu.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy

DPH, Kiska

Informoval o tom samotný A. Kiska pri stretnutí s TRENDom. Celý rozhovor vyjde v najbližšom čísle týždenníka TREND budúci týždeň.

,,Moje meno malo byť zneužité pri lákaní peňazí. Je to absolútny výmysel, žiaľ, pri aktuálnom zneužívaní informácií sa môže objaviť aj anonym s informáciou, že som vyšetrovaný v tomto prípade. Preto to radšej hovorím sám dopredu,“ uviedol prezident s tým, že viac podrobností nemôže pre prebiehajúce vyšetrovanie zverejniť. Doplnil len, že keďže sa začalo vyšetrovanie teraz, predpokladá, že ide o nedávny podvod.

Uviedol tiež, že jeho firmu KTAG, ktorú spoluvlastní s bratom Jaroslavom, aktuálne preverujú daňoví kontrolóri. Pozerajú si rok 2013.

Priveľa náhod

Podľa A. Kisku nie je náhoda, že sa v tomto období množia obvinenia súvisiace s jeho osobou. Tiež poukázal na fakt, že zverejnenie protokolu z dávnejšej daňovej kontroly prebehlo profesionálnym spôsobom, čo podľa neho nenasvedčuje tomu, že by išlo o akciu jedného nespokojného pracovníka finančnej správy. ,,Je možné, že sa niektoré politické subjekty sa snažia prekryť kauzy. Taktiež to môže súvisieť s blížiacim sa termínom prezidentských volieb, ktoré budú o rok a pol a ja som stále najdôveryhodnejším politikom, poukazujem na problémy v krajine, predvolávam si ministrov. Jedno je jasné, že vláde prekážam a toto je dôsledok.“

Uviedol, že ho tieto kroky neodradili od pôsobenia vo verejnom živote. ,,Práve naopak, mňa to nabilo novou energiou. Vidím, ako funguje štátna moc a zneužívanie úradov. Som človek, ktorý mnohým ľuďom prekáža. Ich základným cieľom je zničiť moju dôveryhodnosť a znížiť popularitu. Preto sa to celé deje. Neurobím, čo chcú, presne o to im ide.“

Na otázku, že v kuloároch sa šepká, že nebude opäť kandidovať na prezidenta, reagoval, že o tom tiež počul a že sa ,,dozvieme“, či je to pravda. Pôvodne A. Kiska avizoval, že oznámi do budúceho septembra svoje rozhodnutie. Aktuálne uviedol, že ,,moje rozhodnutie budete počuť skôr.“

Kampaň účtovaná do firmy

Práve KTAG bola firmou, z ktorej protokol o kontrole za rok 2014 nedávno dostali médiá od anonymu. Firme daniari najskôr dorubili DPH a po následnej kontrole aj firemnú daň. KTAG v oboch prípadoch daň doplatila. Prípad na podnet daniarov začala vyšetrovať aj polícia, no keďže daň bola medzičasom doplatená, vyšetrovanie ukončili. A. Kiska je aktuálne jedným z dvoch vlastníkov firmy, do mája 2014 bol aj jej konateľom.

Prečo prezident prvú časť prezidentskej kampane financoval cez KTAG, A. Kiska vysvetlil tým, že tak ako všetky ostatné projekty, aj kampaň na základe zmluvy medzi ním ako osobou a KTAG účtoval do firmy. ,,Je uzatvorená zmluva so mnou ako s osobou, kde všetky výnosy z mojej činnosti, či už z predaja knižiek, prednášok, smerovali do príjmov KTAG. To daňový úrad aj videl. Zároveň nákladové položky boli tiež účtované do firmy,“ vysvetlil podmienky zmluvy. Účtovníctvo firme už robí externá firma, ktorú zároveň požiadali, aby preverila účtovníctvo za predošlé roky a v prípade zistenia nezrovnalostí sú majitelia ochotní hneď to doplatiť. ,,Je známe, že s bratom sme predali firmy za desiatky miliónov eur. Do Anjela som dal dva milióny, prezidentský plat som prerozdelil, zatiaľ viac ako 200-tisíc eur. Do iných filantropických projektov ktoré som skúšal, som dal ďalšie státisíce, preto ma o to viac mrzí, že som sklamal týmto niektorých ľudí,“ reagoval tiež prezident na daňové závery.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy DPH, Kiska