Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska zavaril koalícii vetom. SNS a Most vtlačil do boja o hymny a hokejky v znaku

11.04.2019, 21:11 | Samuel Chrťan

Novelu zákona o štátnych symboloch predložila do parlamentu SNS ako reakciu na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie, kde sú tri hokejky namiesto trojvŕšia. To národniarov pobúrilo a rozhodli sa to reprezentácii zakázať zákonom.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy

Most-Híd, SNS

Do jeho znenia však prešli aj formulácie, ktoré by znemožnili hrať cudzie štátne hymny bez prítomnosti zahraničnej delegácie – a to je vážny reputačný problém pre Most-Híd.

O takomto účinku novely sa začalo diskutovať až po tom, ako ho poslanci schválili. Neuvedomili si to ani v Moste-Híd, ktorý sa z veľkej časti opiera o hlasy voličov maďarskej národnosti.

Ako by sa menil zákon:

Znenie pôvodnej verzie zákona: Štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia.

Znenie po navrhovanej úprave: Štátna hymna iného štátu sa hrá, alebo spieva iba ak je prítomná jeho oficiálna delegácia.

Preto sa so SNS dohodli a požiadali prezidenta Andreja Kisku, aby novelu vetoval. Sľubovali si, že prezident bude vetovať konkrétne túto formuláciu. Ten sa však rozhodol novelu vrátiť parlamentu na prerokovanie ako celok.

Národná rada ju teda buď schváli v pôvodnom znení, alebo neprejde vôbec, zmeny už v nej poslanci robiť nemôžu.

Neprehliadnite

Dohoda na ďalšom postupe sa teda bude rodiť omnoho ťažšie. Ak chce Most-Híd zabrániť zákazu spievania cudzích hymien, novela prejsť nesmie. Ak chce SNS stihnúť zakázať znak s hokejkami na dresoch reprezentantov pred Majstrovstvami sveta na Slovensku aspoň symbolicky, musí novela zákona prejsť v tomto znení.

Najbližšia schôdza parlamentu začína 9. mája, majstrovstvá 10. mája. Vzťahy v koalícii sú pritom také napäté, že sa hovorí o predčasných voľbách a prezidentov krok môže konflikty ďalej vyostriť.

Ako je cítiť z reakcie Mosta-Híd, koaličné strany tým nepotešil. „Týmto krokom namiesto utlmenia emócií prispieva k ich zvyšovaniu,“ uviedol v stanovisku s dodatkom, že A. Kiska si napriek verejne deklarovanej nestrannosti pripravuje pôdu pre vznik svojej politickej strany už z prezidentského paláca.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Most-Híd, SNS