Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

KĽDR sa chváli testom vodíkovej bomby. Prst dvihla aj Čína

06.01.2016, 10:13 | ČTK | TREND.sk

Odsudzujúce reakcie, ale aj pochybnosti vyvolalo vo svete tvrdenie Severnej Kórey, že otestovala miniaturizovanú vodíkovú bombu. Juhokórejské ministerstvo obrany vyjadrilo presvedčenie, že Severokórejčania len pridali malé množstvo vodíka do bežnej jadrovej bomby.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Skúšku odsúdila nielen Južná Kórea, ale aj Japonsko, USA, Británia a Francúzsko. Čína, ktorá je najbližším spojencom KĽDR, uviedla, že o teste vopred nevedela a že predloží Pchjongjangu oficiálny protest.

Overiť nezávisle tvrdenie KĽDR, ak to vôbec bude možné, potrvá podľa expertov niekoľko dní či týždňov, napísala agentúra AP.

Severokórejčania jasali

Kým jadrová bomba je založená na princípe štiepenia jadier atómov, vodíková využíva energiu z termonukleárnej fúzie, teda zlučovania atómových jadier za pomoci vysokej teploty či tlaku. Je silnejšia ako jadrová bomba a je ťažšie ju vyrobiť.

KĽDR uviedla, že bude konať ako zodpovedná jadrová mocnosť a jadrovú zbraň nepoužije, ak nebude narušená jej suverenita. Svoj jadrový arzenál vraj tiež neposkytne tretej strane.

Americká geologická služba USGS zaznamenala otrasy v KĽDR o sile 5,1 stupňa krátko po 2:00 SEČ. Ohnisko bolo podľa nej desať kilometrov pod zemou v blízkosti jadrovej strelnice Pchunggje, zatiaľ čo podľa juhokórejských seizmológov bolo na povrchu. Otrasy ihneď vyvolali podozrenie, že Pchjongjang vykonal jadrový test. Po zhruba dvoch a pol hodinách oznámila juhokórejská televízia, že išlo o test vodíkovej bomby.

Davy ľudí oblečených v hrubých zimných kabátoch, ktorí sa zhromaždili pri obrej obrazovke v blízkosti stanice v severokórejskej metropole, podľa agentúry AP prepukli v jasot, keď moderátorka oznámenia čítala.

Protestuje aj Čína

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje v reakcii na údajný test nariadila armáde krajiny, aby v spolupráci s americkými jednotkami posilnila svoje obranné pozície. Vyhlásila tiež, že sa Soul rozhodne postaví proti akejkoľvek ďalšej provokácii zo strany KĽDR a v spolupráci s medzinárodným spoločenstvom sa postará, aby severný sused za jadrový test tvrdo zaplatil.

Aktuálne skúška by podľa juhokórejskej prezidentky mohla zásadne zmeniť situáciu okolo severokórejského jadrového programu. Vyzvala tiež na posilnenie medzinárodných sankcií voči KĽDR.

Proti údajnému prvému severokórejskému testu vodíkovej bomby ostro protestovalo tiež Japonsko. Hovorca tokijskej vlády povedal, že premiér Šinzó Abe bude v úzkom kontakte s vládami USA, Južnej Kórey, Číny a Ruska. „Je to niečo, čo nemôžeme akceptovať,“ uviedol. Sám Š. Abe podľa AFP skúšku označil za „vážnu hrozbu“ pre bezpečnosť Japonska.

Čínske ministerstvo zahraničia uviedlo, že je ostro proti severokórejskému testu, ktorý bol vykonaný „napriek nesúhlasu medzinárodného spoločenstva“ a že predloží KĽDR oficiálny protest. Hovorkyňa čínskej diplomacie Chua Čchun-jing tiež vyzvala Pchjongjang, aby „dodržal svoj záväzok týkajúci sa jadrového odzbrojenia a vzdal sa akýchkoľvek akcií, ktoré by mohli situáciu ďalej zhoršiť“.

Čína je najvýznamnejším diplomatickým a ekonomickým spojencom severokórejského režimu, v posledných rokoch sa ale vzťahy oboch krajín zhoršili vzhľadom na rozhorčenie Pekingu nad severokórejskými jadrovými testami z rokov 2006, 2009 a 2013 a raketovými skúškami.

Biely dom uviedol, že oznámenie severokórejského režimu o úspešnom teste vodíkovej bomby nemôže potvrdiť, ale odsúdil akékoľvek porušovanie rezolúcií BR OSN. Severnú Kóreu vyzval na dodržiavanie jej medzinárodných záväzkov. Na severokórejskú „provokáciu“ vraj USA adekvátne odpovedia a budú naďalej „chrániť a brániť“ svojich spojencov v regióne.

Britský minister zahraničia Philip Hammond na Twitteri napísal, že ak sa správy o teste potvrdia, bude to „provokácia“, ktorú bezvýhradne odsudzuje, a „závažné porušenie“ rezolúcie BR OSN. Šéf britskej diplomacie je práve na dvojdňovej návšteve Pekingu.

Za „neprijateľné porušenie“ rezolúcie BR OSN skúšku označilo tiež Francúzsko.

Mala vraj malú silu

Overiť skutočnú povahu testu KĽDR môže trvať až niekoľko týždňov, ak sa to vôbec podarí. Pchjongjang sa snaží svoje zbrojné skúšky maximálne utajovať a jadrové a prípadné ďalšie testy vykonáva v podzemných tuneloch, pričom bráni úniku radiácie a iných podozrivých látok do ovzdušia. Spojené štáty majú lietadlo určené na odhaľovanie dôkazov jadrových testov a takéto lietadlo by mohlo byť vyslané z americkej základne na japonskom ostrove Okinawa, aby pátralo po dôkazoch, napísala agentúra AP.

Experti tvrdenia KĽDR spochybňujú okrem iného kvôli tomu, že test mal podľa nich malú silu. Výbuch vodíkovej bomby môže byť niekoľko stokrát silnejší ako explózia jadrovej bomby.

Podľa juhokórejských spravodajských služieb mal výbuch silu šiestich kiloton TNT, čo zhruba zodpovedá sile posledného jadrového testu KĽDR z roku 2013, ktorý mal silu šiestich až siedmich kiloton TNT. „Vzhľadom na rozsah je ťažké uveriť, že to bola skutočne vodíková bomba,“ vyhlásil Čang Uk z Kórejského obranného a bezpečnostného fóra. „Mohli testovať nejaký druh prechodovej (bomby) medzi jadrovou a vodíkovú bombou, ale ak nedodajú jasný dôkaz, je ťažké tomu tvrdeniu uveriť,“ dodal.

Aj podľa ďalších odborníkov Severokórejčania pravdepodobne pridali izotop vodíka do bežnej jadrovej bomby. „Pretože je to skutočne vodík, môžu tvrdiť, že ide o vodíkovú bombu,“ konštatoval jadrový expert Joe Cirincione citovaný agentúrou Reuters. „Nie je to ale skutočná termonukleárna bomba,“ dodal.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy KĽDR, Severná Kórea

Diskusia (0 reakcií)