Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Klimatická migrácia je tu a týka sa nás všetkých

16.05.2019, 19:00 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

Na veľa environmentálnych problémov sa pozeráme hľadáčikom človeka, ktorý ich nezažije. No už teraz sú na svete územia, z ktorých musia ľudia pre klimatické podmienky utekať. V prednej línii, ďaleko od zraku západných štátov, no o to zraniteľnejšie, stoja štáty Oceánie. Na Tuvalu a Kiribati už dnes strhávajú celé dediny búrky a hurikány. Hrozí, že ak sa situácia nezmení, ostrovy nakoniec pohltí voda.

  • Tlačiť
  • 25

Podľa Ecowatch sa do konca tohto storočia budú problémy so stúpajúcou hladinou mora týkať aj európskych miest ako Amsterdam, Hamburg alebo Lisabon.

Už v roku 2016 musela americká vláda vyčleniť 48 miliónov na presídlenie obyvateľstva Isle de Jean Charles v Louisiane. Tí, ktorí zostali, musia každý deň rátať s tým, že územie zaplaví voda a nebudú môcť ísť do práce, školy ani do nemocnice. Ide o prvý prípad klimatických utečencov v Spojených štátoch, no pravdepodobne nie posledný.

Hovoríme o miliónoch

Aj keď presné čísla nevie uviesť nikto, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) predpokladá, že v súčasnosti už pred dôsledkami prírodných katastrof uteká 21,5 milióna ľudí. K tomuto číslu ešte musíme pripočítať tých, ktorých prinútili odísť dôsledky klimatických zmien ako neúroda a sucho.

Neprehliadnite

Do roku 2050 môže byť na svete 143 miliónov ľudí, ktorí sa musia vysťahovať zo svojich domovov v rámci krajín (interných migrantov) kvôli klimatickým zmenám. Hovorí o tom správa Svetovej banky z marca minulého roka. Najkritickejšiu situáciu predpokladajú v krajinách Latinskej Ameriky, južnej Ázie a subsaharskej Afriky. Najviac utečencov bude pochádzať z poslednej spomínanej oblasti, v ktorej ľudia už dnes bojujú s ťažkými životnými podmienkami. V Ázii kríza najviac zasiahne okolia riek.

Žena zabalená v plastovej taške prechádza cez zaplavenú ulicu po vyčíňaní hurikánu Maria na pobreží mesta Bavaro v Dominikánskej republike 21. septembra 2017.Zdroj: TASR

Podľa štúdie novozélandských vedcov sú klimatické zmeny v súčasnom období častejším faktorom migrácie ako chudoba alebo represívny politický režim.

Len ako posledná možnosť

Migrácia v dôsledku klimatických zmien sa deje postupne, v niekoľkých fázach. Každé 10-percentné zvýšenie teploty v krajine, odkiaľ emigrujú, spôsobí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Tagy enviromentálne, Klimatické zmeny, migranti, utečenci