Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Horúca Európa vo veľkom kupuje klímy. Čo zlé sa stane, keď ju budú mať všetci

01.08.2019, 05:12 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Západ Európy nebol nikdy horúcejší. V Británii zaznamenali vo štvrtok 25. júla teplotný rekord 38,7 stupňa Celzia. Hodnota z botanickej záhrady v Cambridgei bola overená a ide oficiálne o najvyššiu teplotu nameranú v Británii.

  • Tlačiť
  • 17

Belgickí meteorológovia hovorili o najvyššej teplote v krajine od začiatku meraní – 41,8 stupňa Celzia. Teplotný rekord padol aj v Luxembursku. Hodnota 40,8 stupňa Celzia prekonala rekord z roku 2003.

Teplotný rekord zaznamenalo aj susedné Holandsko. V tamojšom meste Deelen namerali meteorológovia 41,7 stupňa Celzia. Len deň predtým holandské úrady informovali, že bol prekonaný teplotný rekord z roku 1944 s hodnotou 38,6 stupňa Celzia.

Novému teplotnému rekordu sa nevyhlo ani Nemecko, ortuť teplomera sa tu vyšplhala na 41,5 stupňa Celzia. Rekord padol v meste Lingen. Vo francúzskej metropole Paríž zaznamenali teplotný rekord 41 stupňov Celzia.

Škandinávske krajiny takisto zažívajú spaľujúce horúčavy, keďže vlna rekordných horúčav v Európe sa posúvala aj na sever. V niektorých oblastiach mali tropické noci, keď sa teploty držali nad 20 stupňov. V malom švédskom meste Markusvinsa na ďalekom severe zaznamenali teplotu 34,8 stupňa Celzia, čo je najvyššia teplota dosiahnutá zatiaľ tento rok v celom Švédsku. Je to najvyššia teplota od roku 1945.

Európske pokrytectvo

Je pochopiteľné, že predaj a využívanie klimatizácie sa v takomto prostredí po celom európskom svetadiele zvyšuje. V roku 2018 sa v Európe predalo 8,4 milióna klimatizačných jednotiek, teda o jedenásť percent viac ako v roku 2017. V najbližších dvoch desaťročiach sa má toto číslo zdvojnásobiť. Podľa portálu U. S. News majú v súčasnosti inštalatéri dlhý čakací zoznam ľudí, ktorí si objednali nové chladiace jednotky.

Ešte nie tak dávno vo viacerých európskych krajinách presadzovali názor, že občasné vysoké teploty nie sú dôvodom na používanie klimatizácie a plytvanie elektriny. Európski turisti zvykli kritizovať Spojené štáty, najmä z hľadiska energetickej spotreby, že v amerických hoteloch a reštauráciách ju majú zapnutú nepretržite. Naopak, Američania sa čudovali, ako dokážeme bez nej prežiť letá.

Neprehliadnite

Vyzerá to tak, že s poslednými vlnami horúčav sa postoj tradičných Európanov smerom ku klimatizácii začína meniť, poukazuje portál Wired. Čoraz viac domácností a kancelárií si zaobstaráva klimatizačné jednotky. Google Trends zachytil 29. júna 2019 vo Veľkej Británii rekordný nárast v rámci vyhľadávania slova „air conditioning“ (klimatizácia).

Zvýšený záujem o klimatizáciu v Európe sa dá sledovať dlhšie ako len posledné mesiace. Predaj chladiacej vzduchotechniky, či už do bytových, komerčných, alebo priemyselných priestorov, vzrástol o 27 percent v Rusku, o 12 percent v Nemecku a Taliansku, o 11 percent vo Veľkej Británii a o 10 percent v Španielsku.

Predajcovia tvrdia, že záujem umocnili aj aktuálne demografické zmeny, pričom pri starnúcej populácii a nižšej pôrodnosti sa stávajú klímy ešte viac potrebnejšími.

Ventilátory už nestačia

Hoci sú v Európe klimatizácie čoraz bežnejšie, zvyšok sveta ešte ani

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Európa, klimatizácia