Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Klincom do nohy, od nového roka po novom

12.12.2013, 18:20 | ver

Od januára sa mení spôsob úhrady za titánové klince, ktorými sa liečia komplikované zlomeniny

  • Tlačiť
  • 0

Od januára vstupuje do platnosti rozšírený zoznam kategorizovaných špeciálnych zdravotníckych materiálov (ŠZM), jeho súčasťou bude nová skupina pomôcok. Pôjde o takzvané osteosyntetické materiály, ktoré sa v nemocniciach používajú na ošetrenie zlomených kostí. Sú medzi nimi rôzne titánové a oceľové klince, skrutky a dlahy. 

„Pacienti za špeciálne zdravotnícke materiály nedoplácajú a výrobcovia, ktorým v procese kategorizácie pri určitých podskupinách vznikol doplatok, podávajú žiadosť na zníženie úradne určenej ceny, ktorou sa doplatok eliminuje,“ uviedla Martina Lidinská z ministerstva zdravotníctva. 

Špeciálne zdravotnícke materiály sú oveľa drahšie ako iné zdravotnícke pomôcky. Napríklad najdrahšia pomôcka v zozname kategorizovaných je ventilačný prístroj VENTIlogic. Jeho cena je 13-tisíc eur. Najdrahší ŠZM, ktorý platí poisťovňa z verejného zdravotného poistenia, je implantabilný srdcový systém Thoratec HeartMate II LVAS. Stojí 107-tisíc eur. Zaradením do kategorizácie sa má sprehľadniť spôsob, akým ich poisťovne preplácajú nemocniciam.   

Kategorizáciu ŠZM zaviedol rezort pod vedením Ivana Uhliarika v septembri 2011. Prvý zoznam vstúpil do platnosti v júli nasledujúceho roka. Priebežne sa dopĺňa.

Röntgen nohy, v ktorej je voperovaných 20 kovových implantátov.Zdroj: SITA / AP

Za materiály, ktoré sú do zoznamu zaradené, platili poisťovne aj predtým a to osobitne na základe zmluvných vzťahov. Všeobecná zdravotná poisťovňa ich rátala do ceny za ukončenú hospitalizáciu alebo nad rámec dohodnutej ukončenej hospitalizácie, uviedla hovorkyňa Petra Balážová. 

„Vyššie platby zmena priniesla v prípadoch, keď ide o kategorizované materiály v minulosti nehradené poisťovňami,“ potvrdila pre TREND.sk Petra Stano Maťašovská z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Výdavkov zdravotných poisťovní sa podľa ministerstva zdravotníctva systém nedotkol. „Úhrady za špeciálny zdravotnícky materiál zo zoznamu predstavovali za tretí štvrťrok 2013 celkovú sumu 23,65 miliónov eur. Za rovnaké obdobie v roku 2010 bola priemerná úhrada 24,45 miliónov,“ hovorí M. Lidinská.

Poisťovňa Union to však vidí inak. „Ak porovnáme náklady na ŠZM za  prvý polrok 2012 pred kategorizáciou s prvým polrokom 2013, došlo k nárastu nákladov o 41 percent,“ vyratúva hovorkyňa Judita Smatanová.

Podľa nich chýba v nemocniciach mechanizmus, ktorý by reguloval efektívnosť a hospodárnosť používania osobitne hradených zdravotníckych pomôcok. Ako uviedla P. Maťašovská, „na osobitne hradený zdravotnícky materiál má nárok len pacient, ktorého zdravotný stav si to vyslovene vyžaduje“.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)