Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koalícia rokuje o eurovale, stráži ju polícia

12.09.2011, 12:02 | TASR | SITA

Lídri vládnych strán pozvali aj všetkých koaličných poslancov (Aktualizované)

  • Tlačiť
  • 1

Aktualizované 12.9.2011 o 15:10 o výroky Richarda Sulíka

Predstavitelia vládnych strán, ktorí sa dnes zišli na rokovaní v Častej - Papierničke, sa pred verejnosťou a novinármi hermeticky uzavreli. Médiá nemajú prístup ani do areálu účelového zariadenia Národnej rady (NR) SR, ktoré stráži polícia. Mužom zákona sa pri príchode museli legitimovať poslaneckým preukazom aj koaliční zákonodarcovia, ktorí boli na dnešné rokovanie pozvaní. Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) s úsmevom žurnalistom, ktorí čakajú na prístupovej ceste, navrhol, že ich do areálu dostane v kufri svojho auta.

Situáciu odôvodňuje osobná tajomníčka predsedu NR SR Tatiana Tóthová tým, že ide o interné neverejné rokovania. Oficiálna mimoriadna Koaličná rada aj s prípadným mediálnym výstupom by sa mala začať až v popoludňajších hodinách.

Lídrov dnes čakajú vážne rozhovory o eurovale a postojoch jednotlivých strán k záchrannému mechanizmu. Pozvaní boli aj všetci 79 koaliční poslanci. Striktný nesúhlasný postoj SaS k tejto téme vyústil až do úvah o konci vládnej koalície či spojení hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde SR.

Na zodpovednosť k tejto otázke vyzval koalíciu aj prezident SR Ivan Gašparovič. Na túto tému mal v uplynulých týždňoch rozhovory s lídrami politických strán. Či je k tomu potrebné z jeho pozície zvolať okrúhly stôl, ukáže podľa neho čas. "Je to v prvom rade ich zodpovednosť a k tejto zodpovednosti ich týmto momentom aj vyzývam," uviedol pre TASR.

Na otázku, či by sa hlasovanie o navýšení a posilnení kompetencií eurovalu malo spojiť s hlasovaním o dôvere kabinetu, prezident reagoval, že to závisí od postavenia a odvahy premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). V prípade nedostatku hlasov v NR SR I. Gašparovič pripustil aj rozpad vlády. "Je to predsa len v rozpore s koaličnou politikou, s jednotnosťou v koalícii a so spoločnými výstupmi v otázkach budúcnosti Slovenska. Ak má koalícia takéto rozporné názory, tak si myslím, že vláda je vo veľmi labilnej pozícii," poznamenal.

O možnom konci koalície po prípadnom zablokovaní eurovalu v NR SR hovoril v rozhovore pre denník Pravda aj líder KDH Ján Figeľ. Podobný scenár pripustil aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška (SDKÚ-DS). Líder Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že v takej atmosfére, aká vládne v koalícii, sa dlhodobo fungovať nedá.

Partnerov znepokojil aj krok SaS, ktorá si podľa nich napriek dohode robí z eurovalu stranícku kampaň. Šéf liberálov Richard Sulík totiž vo štvrtok (8.9.) predstavil brožúrku, v ktorej vysvetľuje, prečo je euroval zlým riešením a cestou k socializmu. "Považujem za nemiestne, že deň - dva po dohode SaS politicky túto otázku prezentuje. Vydáva brožúru, ktorou uráža, samozrejme, aj predstaviteľov EÚ, lebo nie je možné povedať, že euroval je cesta k socializmu," uviedol B. Bugár. Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) to zase nepovažuje za kampaň proti eurovalu, ale za predčasné voľby.

Po tom, ako sa objavili informácie o kampani R. Sulíka, koaličná väčšina s podporou SNS ešte vo štvrtok rozhodla o zmene programu NR SR a odsunula všetky hlasovania. V ten deň sa mal tiež voliť nový šéf Národného bezpečnostného úradu, ktorým sa mal stať poslanec SaS Kamil Krnáč. Plénum nehlasovalo ani v piatok (9.9.).

SaS na tvrdenia o porušení dohody reagovala protestom. "Dôrazne protestujeme proti obvineniam niektorých partnerov z údajného porušenia záverov Koaličnej rady. Neexistuje žiadna dohoda ani žiadny zápis, ktoré by zakazovali vyjadrovať sa k téme eurovalu," upozornili liberáli.

Sporná brožúra bude v angličtine aj nemčine

Brožúru o eurovale ako ceste k socializmu z pera predsedu SaS Richarda Sulíka si budú môcť prečítať aj príslušníci po nemecky a anglicky hovoriacich národov. SaS chystá vydanie publikácie, ktorá rozhnevala koaličných partnerov, aj v angličtine a nemčine. Podľa Sulíkovej osobnej tajomníčky Tatiany Tóthovej sú mutácie v štádiu dokončovania.

"Po rozhovoroch v zahraničných médiách sa nám ozvalo množstvo ľudí zo zahraničia, ktorých zaujímajú názory pána Sulíka na euroval. Rozhodli sme sa im odpovedať takouto formou," vysvetlila dnes Tóthová pre agentúru SITA. Formu distribúcie brožúr T. Tóthová zatiaľ nespresnila, poznamenala však, že rovnako ako originál budú aj cudzojazyčné mutácie dostupné v elektronickej podobe na internete. R. Sulík v ostatnom čase poskytol rozhovory pre prestížne nemecké denníky Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung aj americký The Wall Street Journal. Nemeckí čitatelia v internetových diskusiách k rozhovorom Sulíkove argumenty privítali.

Líder SaS brožúru predstavil 8. septembra, predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos to označil za porušenie sľubu nerobiť z eurovalu kampaň. Sulík ale tvrdí, že takáto dohoda neexistovala.

Na šestnástich stranách brožúry predseda SaS uvádza dôvody, pre ktoré podľa neho nie je dôvod európskym politikom veriť, že sa začnú dodržiavať pravidlá, hoci sa roky nedodržiavali, že schválenie eurovalu by bolo ekonomickou vlastizradou a v porovnaní s tým, čo sa chystá, bola RVHP "slabý odvar". Ďalej sa usiluje vyvrátiť tvrdenia, podľa R. Sulíka mýty, že nezvýšenie eurovalu spôsobí odchod investorov zo Slovenska, vyššie úroky z úverov, zrútenie akciových trhov a recesiu. "Máme síce holý zadok, ale riadne sa zadlžíme, aby sme boli za fešákov v Bruseli. Lebo veď my sme grandi," sumarizuje počínanie slovenských zástancov eurovalu a v poslednej vete zdôrazňuje, že "pod také niečo sa SaS jednoducho nepodpíše."

Diskusia je podľa Sulíka odľahčená, Ďurkovský hovoril o napätí

Diskusia predstaviteľov koaličných strán, ktorí dnes rokujú v Častej-Papierničke o eurovale a budúcnosti koalície za zatvorenými dverami, je konštruktívna, dokonca až príjemná a miestami odľahčená. Pre TASR to povedal líder SaS a predseda NR SR Richard Sulík, ktorého strana ako jediná z koalície striktne vystupuje proti eurovalu.

"Mali sme takéto stretnutie spraviť už dávnejšie. Prospieva to komunikácii. Je dobré, že si takto medzi sebou niektoré veci povieme. Som rád, že na jednej strane každý povie, čo má na srdci, bez floskuly, na strane druhej je to vecné, konštruktívne a v dobrom duchu," popísal priebeh rokovaní.

Inak sa však pred novinármi ešte pred R. Sulíkom vyjadril nezávislý poslanec Andrej Ďurkovský. Situáciu na rokovaní opísal ako napätú. "Odchádzam, lebo moje stanovisko je jasné. Ja podporu vláde dám," vysvetlil A. Ďurkovský novinárom svoj predčasný odchod.

Zároveň tvrdí, že ak sa odstránia základné bariéry, teda nejednotnosť koalície pri otázke podpory eurovalu, koalícia môže pokračovať ďalej. "Sú tu predpoklady, aby pokračovala," dodal. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) avizovala, že rokovania sa skončia, ak sa politici dohodnú. Jej stranícky šéf Mikuláš Dzurinda sa vyjadriť odmietol.

Foto na titulke - SITA / Marián Peiger

  • Tlačiť
  • 1

Tagy euroval, koalícia