Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koalícia rozhoduje, o koľko zdražejú cigarety a alkohol

06.09.2010, 16:00 | jam | ČTK | SITA

Proti zvýšeniu DPH sa postavila SaS

  • Tlačiť
  • 0

Štyri vládne strany dnes rozhodnú o balíku ekonomických opatrení, ktoré majú zlepšiť stav verejných financií. Debatovať sa bude od 16. hodiny v centrále strany Most-Híd v Bratislave. Koalícia po dvoch týždňoch rokovaní povie, aké konkrétne kroky budúci rok pomôžu skresať verejný deficit o 1,7 miliardy eur.

Niekoľko detailov riešil už dnes dopoludnia priamo na ministerstve financií štátny tajomník rezortu Vladimír Tvaroška so šéfom strany Sloboda a Solidarita (SaS) a predsedom parlamentu Richardom Sulíkom. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) je totiž v zahraničí.

SaS stále protestuje proti zvyšovaniu dane z pridanej hodnoty (DPH). Toto opatrenie má však priniesť až štvrtinu sumy celého ozdravného balíka. Celkovo sa má podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) menšia časť úspor – 800 miliónov eur vyriešiť zvýšením príjmov štátu. Väčšia časť – 900 miliónov predstavujú škrty na strane výdavkov jednotlivých ministerstiev.

Ministerstvo financií dnes nechcelo prezradiť s akými prepočtami pri zásahoch do daní ide na koaličné rokovanie. Isté je, že pripravených je niekoľko alternatív zvyšovania spotrebných daní na alkohol a cigarety aj DPH. Očakáva sa, že koalícia dnes vyrieši príjmovú stranu.

Po koaličnej rade by malo byť jasné o koľko od budúceho roka zdražejú alkoholické nápoje či cigarety. Rovnako by sa mala verejnosť dozvedieť, kto bude po zásahoch do zákona o dani z príjmov platiť vyššie dane. Zo zákona sa totiž vypustia niektoré výnimky. Debatuje sa najmä o zdanení dividend či zavedení daňovej povinnosti pri predaji bytov.

Z potrebných 800 miliónov na strane príjmov, môže až 500 miliónov získať vláda zvýšením DPH. A to v prípade, ak by sadzbu zdvihla zo súčasných 19 na 21 percent. Zvažovalo sa viacero alternatív – napríklad súčasné dve sadzby len zjednotiť. Tým by sa zdraženie dotklo liekov, zdravotných pomôcok a predaja z dvora, ktoré ťažili z nižšej len desaťpercentnej sadzby dane (v prípade predaja z dvora to bolo len šesť percent). Ďalšie alternatívy hovoria o zjednotení a zvýšení DPH o jeden alebo dva percentné body. To znamená, že pri kúpe tovarov a pri platení za služby by spotrebitelia platili daň vo výške 20 alebo 21 percent. Pri 100-eurovom nákupe by to znamenalo zdraženie o dve eurá.

So zvyšovaním DPH však nesúhlasí druhá najsilnejšia koaličná strana SaS. Cez víkend to v STV opäť potvrdil jej predseda R. Sulík. Odmietavý postoj k zvyšovaniu daní mala strana už vo volebnom programe. ,,Sloboda a Solidarita je proti zvyšovaniu sadzieb DPH," zopakoval R. Sulík. Nechcel pritom konkretizovať aká bude napokon v koalícii o tejto téme dohoda. Podľa neho to ,,budú sofistikovanejšie riešenia, ako iba nejaké dvíhanie sadzieb“.

Pri zvyšovaní spotrebných daní existuje tiež niekoľko návrhov, od takých, čo by cenu škatuľky cigariet zvýšili o pár centov, až po odvážne nápady s dopadom niekoľko desiatok centov na ich cenu. Podobne je to aj návrhom zvýšiť spotrebnú daň pri tvrdom alkohole a pive. I. Radičová cez víkend uviedla, že vína sa zvyšovanie daní zrejme nedotkne.

Súčasne od konca tohto týždňa bude ministerstvo financií riešiť s jednotlivými ministrami, ako na výdavkoch ušetriť väčšiu časť potrebnej sumy ozdravného balíka, teda najmenej 900 miliónov eur.

Foto na titulke - SITA / Nina Bednáriková

  • Tlačiť
  • 0

Tagy koalícia, odvody

Diskusia (0 reakcií)