Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kočner pracoval pre smerákov veľa rokov. Už ich usvedčuje

11.01.2019, 21:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Z Kočnerovho trezoru vypadlo ďalšie „kompro“. Policajtom sa pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky dostala do rúk nahrávka rozhovoru medzi Mariánom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

  • Tlačiť
  • 31

Ten si nahral aj bývalého generálneho prokurátora. Na nahrávke sa vraj s ním baví ako s podriadeným a hovorí, koľko mu a za čo zaplatil.

Nahrávka má okrem iného zachytávať korupciu pri parlamentnom hlasovaní o novom generálnom prokurátorovi. Mal sa ním stať D. Trnka a M. Kočner si mal kúpiť šiestich poslancov, aby za D. Trnku hlasovali.

Niekoľkí koaliční poslanci vlády Ivety Radičovej vtedy naozaj hlasovali v tajnom hlasovaní s opozíciou za D. Trnku v kresle generálneho prokurátora. Medzi poslancami sa hovorilo o úplatku 300-tisíc eur za jeden hlas.

Neprehliadnite

Siahal aj na vládu

Dôležité sú ale iné súvislosti. Nešlo len o generálneho prokurátora, teda o to, aby „Nášho“ človeka dostali na svoje miesto. Išlo o existenciu celej vlády. Iveta Radičová totiž vtedy oznámila, že ak parlament zvolí D. Trnku, podá demisiu.

M. Kočner by tak otvoril cestu k moci Robertovi Ficovi, ktorý sa po voľbách v roku 2010 ocitol v opozícii. Napokon koalícia hlasovanie v máji 2011 zvládla. D. Trnka dostal len 70 hlasov – o jeden menej, ako mala vtedajšia opozícia zložená zo Smeru a SNS. A potom zvolili za generálneho prokurátora spolužiaka Roberta Fica.

Bývalá premiérka asi aj na základe tejto vlastnej skúsenosti označila slovenskú demokraciu za demokraciu oligarchickú. Vznikla po privatizácii v rokoch 1992 až 1998, teda počas druhej a tretej vlády Vladimíra Mečiara. Odvtedy si oligarchia len svoje pozície utužovala. Slúžili jej politici pri moci, ktorí svoju politiku vykonávali prostredníctvom takých kreatúr, akými bol aj M. Kočner.

Toto je len jeden príklad, ako M. Kočner investoval peniaze, ktoré získal podvodmi na vratkách, do Smeru.

Zničiť alebo pod koberec?

Ako inak?! Aj keď indície o tejto korupcii boli veľké, polícia a ani prokuratúra, korupciu v hlasovaní, ktoré takmer položilo vládu Ivety Radičovej, nenašli. Generálna prokuratúra pod dočasným vedením Ladislava Tichého, trestné stíhanie zastavila.

M. Kočner vtedy tvrdil, že voľba prokurátora ho zaujíma ako vlaňajší sneh. Jeho chápadlá však ovládli aj generálnu prokuratúru a to najmenej v období v rokoch 2004 – 2011, kedy ju viedol D. Trnka. Podľa uverejnených informácií nahrávka je toho dôkazom, keďže sa na nej M. Kočner priznáva ku korumpovaniu poslancov a generálneho prokurátora.  

Dobroslav Trnka stále na prokuratúre pracuje. Aký bude ďalší osud tejto nahrávky? O tom má teraz rozhodnúť generálna prokuratúra. Ak ju policajti zaistili zákonným spôsobom, stáva sa dôkazom. Verí však dnes niekto tomu, že sa ocitne v správnych rukách? Že sa ňou začnú zaoberať odvážni a neskorumpovateľní vyšetrovatelia a prokurátori?

Hoci mali orgány činné v trestnom konaní nahrávku už dva mesiace, začali sa ňou zaoberať až potom, keď o nej informoval Roman Kvasnica, ktorý je právnym zástupcom Zlatice Kušnírovej. Polícia nahrávku odovzdala prokuratúre a prokuratúra povedala, že ju odovzdala príslušným orgánom. Mala by rozhodnúť, kto bude tento prípad korupcie vyšetrovať.

Poslanec Ondrej Dostál sa pred zlou variantou jej ďalšieho osudu (teda, že ju niekto zničí, ukradne, alebo zametie pod koberec) poistil. Podal v súvislosti s informáciami o nahrávke rozhovoru medzi M. Kočnerom a D. Trnkom na generálnej prokuratúre trestné oznámenie. 

Má totiž podozrenie, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo niektorého z trestných činov korupcie, najmä trestného činu prijímania úplatku, podplácania alebo nepriamej korupcie.

Očistiť skorumpovanú spoločnosť môžu len morálni prokurátori, policajti a sudcovia. Iba tí sa nezľaknú M. Kočnera a jeho silných dlhoročných politických kamarátov a dokážu voči oligarchii a mafii postupovať nekompromisne a spravodlivo.

Jej politická moc však slabne. Nádej, že sa v tomto roku veci zásadne zmenia silnie. 

  • Tlačiť
  • 31

Tagy Jednou ranou, Kočner, Trnka