Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kočner sa súdi s Unipharmou. Spor sa týka hotela z kauzy DPH

05.12.2017, 11:05 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner chce od spoločnosti Unipharma vysúdiť odškodné. Žaluje ju kvôli ušlému zisku za prenájom hotela na Donovaloch.

  • Tlačiť
  • 5

Lekárenská spoločnosť Unipharma má zablokovaný majetok a hrozí jej, že príde o 45 miliónov eur. Dôvodom je spor s kontroverzným podnikateľom M. Kočnerom, ktorý skončil na súde. Informovali o tom Aktuality.sk.

Súdny spor sa týka zámeny nehnuteľností na Donovaloch, ktoré sú známe z kauzy DPH. Ide o hotel Residence, ktorý vlastní firma International Investment Hotels Holding (IIHH) a šéfuje jej M. Kočner.

Unipharma na Donovaloch zase vlastní cez dcérsku firmu Pharmaeduca niekoľko desiatok apartmánov, označených ako Unipharma Apartments. Spolu tvoria jeden komplex, postavil ho M. Kočner s tým, že časť budovy neskôr predal Unipharme.

Po čase však chcel M. Kočner nehnuteľnosť opäť celú pre seba. Navrhol Unipharme, že jej prenechá starší hotel Šport výmenou za apartmány.

Neprehliadnite

Dohoda padla

Rokovania dospeli v decembri 2014 k podpisu dohody o budúcom vysporiadaní. Otvorené však zostali ešte niektoré otázky: v akom rozsahu M. Kočner zrekonštruuje hotel Šport a aká bude výška doplatku za výmenu.

K podpisu zámennej zmluvy napokon nedošlo. Jej forma aj obsah sú dodnes predmetom sporu. Podľa zástupcov Unipharmy malo ísť len o pracovnú verziu zmluvy, v ktorej ešte neboli dohodnuté podstatné veci.

Podľa M. Kočnera však išlo o návrh, ktorý bol z jeho strany finálny a podpísaný. V deň, kedy mala uplynúť lehota na podpísanie zmluvy zo strany Unipharmy, podpísal podľa aktuality.sk ďalšie zmluvy s inými firmami. Išlo o dlhodobé nájomné, respektíve podnájomné zmluvy.

Podľa nich mala spoločnosť International Investment Development Holding (IIDH), ktorej šéfuje M. Kočner, za 25 rokov zinkasovať 45 miliónov eur. Na prenájme nehnuteľností, ktoré by výmenou získal.

„Zámenu nehnuteľností na Donovaloch inicioval M. Kočner, ktorý neskôr rokovania ukončil, keďže nedošlo k dohode o rozsahu rekonštrukcie Športhotela, ktorý mal byť predmetom zámeny,“ uviedol pre Aktuality.sk šéf právneho odboru Unipharmy Juraj Nikodémus.

V januári 2016 sa M. Kočner a firma IIDH obrátili na súd, že Unipharma ich zavádzala. Odstúpenie od rokovaní vraj znamenalo, že prišiel o budúci zisk z nájomných zmlúv za 45 miliónov eur. Od súdu tiež žiadal, aby Unipharme a jej dcérskej firme Pharmaeduca zakázal nakladať s nehnuteľnosťami po celom Slovensku a zablokoval jej účty. Okresný súd Košice II napokon nehnuteľnosti zablokoval.

Hotel Šport a Residence v kauze DPH

Pre iné obchody v súvislosti s hotelmi Residence a Šport vyšetruje M. Kočnera polícia. Rieši podozrenie z neoprávneného uplatnenia nadmerných odpočtov DPH za osem miliónov eur, na ktoré v lete upozornil TREND. V rokoch 2010 až 2012 malo dôjsť účelovým prevodom nehnuteľností cez firmy blízke podnikateľovi.

Vďaka týmto „obchodom“ dostali spoločnosti od štátu vyplatené tri niekoľkomiliónové vratky DPH. Počas celého obdobia sa pritom vlastníctvo nehnuteľností menilo len formálne, podľa prvého podnetu kriminalistov mal M. Kočner zabezpečenú kontrolu nad budovami cez záložné práva na listoch vlastníctva.

Dianie okolo Unipharmy potvrdzuje vplyv M. Kočnera na nehnuteľnosti. Hoci oficiálne hotel Šport nevlastnil, podľa Aktuality.sk za neho vyjednával.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy M. Kočner, majetok, súd