Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kočnera obvinili z objednávky vraždy Kuciaka

14.03.2019, 12:35 | Ján Kováč | TASR

Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry. M. Kočner je obvinený v takzvanej kauze televíznych zmeniek a nachádza sa v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

  • Tlačiť
  • 8

Obvinenie vzniesol vyšetrovateľ 8. marca. Prokuratúra ho akceptovala, bola toho názoru, že dôkazy sú dostatočne silné na jeho vznesenie. 

V priebehu krátkej doby sa uskutoční výsluch obvineného a ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana Kočnera bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci s doteraz známymi páchateľmi, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľali na zavraždení Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Ako ďalej odznelo na tlačovej konferencii, dozorujúci prokurátori vedia aj to, akým spôsobom bola získaná strelná zbraň aj strelivo. Hoci ňou nedisponujú, vedia o aký typ išlo. Zbraň pritom mala byť špeciálne upravená.

Pokiaľ ide o lustrovanie J. Kuciaka zo strany príslušníkov polície, pravdepodobne tu došlo k disciplinárnemu previneniu, preto bol tento prípad podľa prokurátorov odstúpený inšpekcii ministerstva vnútra.

Čo sa týka sledovania novinárov, v tejto veci je vedené samostatné trestné konanie. Údajne by malo byť v tejto veci rozhodnuté v krátkom čase. 

Chcel naňho hľadať špinu

M. Kočner sa J. Kuciakovi vyhrážal 5. septembra 2017. „Viem, že je za tým aj niečo iné, len vám to neviem dokázať, ale keď vám to budem vedieť dokázať pán Kuciak, tak vám garantujem, že skončíte písať, pretože vás budem pranierovať…”.

M. Kočner si mal na sledovanie J. Kuciaka najať bývalého novinára SIS-kára a svojho kamaráta Petra Tótha.

Neprehliadnite

Ten sa k tomu podľa Denníka N priznal vo výpovedi na polícii v pozícii utajeného svedka - osem mesiacov po vražde. Na políciu mal prísť sám niekoľko dní po policajnom zásahu voči Tomášovi S., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Z. Tých polícia obvinila z účasti na vražde na jeseň.

Od M. Kočnera mal P. Tóth za sledovanie novinárov dostávať každý mesiac tisíce eur.

Bol by pokoj

P. Tóth mal podľa dennníka vypovedať aj o tom, ako sa M. Kočner rozčuľoval nad novinármi, a ako vyhlásil, že keby niekto jedného z nich zavraždil, tak by bol pokoj, lebo všetci ostatní by dostali strach.

Vo výpovedi mal P. Tóth spomenúť aj oligarchu Norberta Bödöra, ktorý sa mal tiež podieľať na sledovaní novinárov. N. Bödör sa mal sám prihlásiť na polícii, aby mohol vypovedať.

Podnikateľ je príbuzným exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. N. Bödör a jeho otec Miroslav sú považovaní za oligarchov v pozadí Smeru-SD s vplyvom na políciu.

Vo vedení policajného zboru za tretej vlády Smeru figurovali viaceré osoby blízke Bödörovcom.

Po Kočnerových vyhrážkach sledovala J. Kuciaka aj polícia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Ján Kuciak, Marian Kočner, vražda Jána Kuciaka