Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koho sa dotknú prísnejšie hypotéky? Ľudia sa uskromnia, tvrdí odborníčka

28.11.2019 | Tomáš Zemko

Diskusia (19 reakcií) Pravidlá diskusie

28.11.2019 | František Čaník

Vždy keď niekde čítam vetu, že "ľudia sa uskromia", niekde v pozadí vidím vysmiateho Fica, Kaliho a ďalších, čo denno denne klamú do očí ľuďom, čo si musia sústavne uťahovať opasky, len preto, že tento štát nefunguje pre svojich občanov, ale pre hajzlov z politiky... smutné... koľko životov vyhaslo len preto, že "ľudia sa uskromia"?

28.11.2019 | salamoon

je to cele len dalsi zaskodnicky konspiracny hoax.. ludia sa predsa maju lepsie ako kedysi, realne mzdy sa zvysili a preto ziadne uvery, ani uskromnovat sa nepotrebuju..

28.11.2019 | shaggy

Prečo len Fica, Kaliho? Prečo nie aj Kotlebu, Danka, Bugára, Sulíka a zo zadu sa smejúcich Kisku, Trubana, Hlinu?
Alebo si fakt myslíš, že týmto prvýkrát v histórii pôjde o dobro občanov? :)

29.11.2019 | @@@

hmmmm .....čo taka zmena zrazu ? ...zrazu si zistil že všetci su rovnaki ? :D


ale maš pravdu ešte by som pridal dzurindu mikloša kanika ktory sa už dnes smeju ako dobre odrbali ludi ....ved oni radi vtedy vykrikovali o utahovani opaskov zatial čo iny si ich roztahovali :D

28.11.2019 | equilibriums

Kto žije na úvery, dlhy, pôžičky, okráda tým všetkých ostatných, ktorí žijú zodpovedne a prv než si niečo kúpia, najprv si na to zaROBIA.

Samozrejme bytová situácia je tu zdeformovaná tým, že za 30 rokov je tu takmer nulová výstavba bytov, až na pár projektíkov; kúpa bytov na investičné účely, kúpa bytov na hypotéky. Ale na stíhačky sa nájdu peniaze vždy, pretože stíhačky sú základná potreba.

28.11.2019 | Lupask

co to trepes? preco by ti co dlhuju mali niekoho okradat

29.11.2019 | LPB

Okrádajú nás skôr bankári. Hlavne centrálni. Napríklad cez vysokú infláciu v realitách a nízke úroky na vkladoch. Alebo. Ak je niekto otrokom a väčšina jeho príjmu ide na hypo, nekúpi si môj výrobok. Je to systematická dokonale premyslená zlodejina bankárov a ich úradníckych štetiek.

29.11.2019 | Lightstyle

Pekný rozhovor, ale určite s ňou nesúhlasím vo dvoch tvrdeniach. Prvé ešte tak chápem, to druhé vôbec..

1. dvojkolový systém - vôbec netreba chodiť do banky a strácať čas žiadosťou o prehodnotenie - polovica bánk ma túto žiadosť spoplatnenú -zabudla to pani podotknúť. Rovno si treba ísť vypýtať vyčíslenie úveru. Rovno ísť na retenciu. To je skutočné riešenie.
Ak aj nevybavíte zníženie vo vlastnej banke a re-financovanie v konkurencii - nič Vás to nestojí, úver reálne nemusíte zaplatiť a pokračujete ďalej - chápem, že táto pani musí trochu držať basu aj s bankami a takto polopatisticky to nemôže povedať a ani ja ako fin. poradca to verejne povedať nemôžem, ale mňa chráni anonymita netu - tak to poviem aspoň takto.


2. úplne nesúhlasím s jej tvrdením, že sa oplatí si brať dlhšiu viazanosť - toto kľudne poviem nahlas, je proti každému jednému klientovi a hlavne proti jeho peňaženke. Hlavne v tomto období.

Troška teórie na začiatok: Úrokové sadby prakticky nikdy nestagnujú - buď sa hýbu smerom nadol, alebo smerom nahor.
Teraz sme vo fáze pohybu smerom nadol.
Jediné obdobie kedy možno klientom odporučiť dlhé fixné obdobie je vtedy, ak sadzby sa začne zvyšovať - presnejšie vtedy keď dôjde k druhému zvýšeniu sadzieb (prvé zvyšovanie sadzieb je takz. testovacie - často krát sa ukáže, že to bol nesprávny krok a centrálna banka pokračuje so znižovaním alebo to nechá tak)

Prečo dlhé sadzby nie teraz?
Predpokladám, že pani odborníčka prespala výroky ECB - jej starého šéfa Draghiho a novej nasledovníčky pani Lagardovej na poste prezidenta ECB?
Tí tvrdia, že nielenže sú pripravený rekordne nízke úroky za ktoré požičiavajú bankám ponechať, ale každý mesiac tlačiť nových 20 mld na podporu ekonomiky. A budú to robiť tak dlho ako treba, minimálne do roku 2022..
Taktiež zaviedli také opatrenia, že bankám v eurozóne sa neoplatí držať peniaze na účtoch - platia za to "penále"
Takže ECB núti banky požičiavať viac ako doteraz. Preto naša NBS zavádza protiopatrenia na tlmenie tohto vplyvu.

takže príklad: 100 000 na 30 rokov
dnes si klient zoberie 10 ročný fix.. do roku 2029 bude mať cca priemerných 1.2% úrok na hypo
dnes si zoberie klient 3 ročný fix za 0,6% a v roku 2022 si zoberie 10 ročný fix 1.2% znova do roku 2032 na hypo

rozdiel v prvých 3 rokoch pri 100 000 bude tak 1733,13 EURO. Ale v Bratislave to bude suma dvojnásobná, však?

Klient, čo si dnes zoberie 10 ročný spraví zlé finančné rozhodnutie, pretože vieme, že úrokové sadzby budú minimálne 3-4 roky na tak nízkej úrovni.. Keďže nám to hovoria tí, ktorý tie úroky určujú.

Prečo to vieme?
Lebo ECB sa snaží podporiť rast najsilnejšej ekonomiky Nemecka - ten je štatisticky +0,1% - ale štatisti, tie čísla budú kontrolovať a vydajú ešte minimálne 2 revízie = smerom nadol. Táto stagnácia ekonomiky bola za 3 kvartál, tento štvrtý sa očakáva, že bude ešte horší..
Neviem povedať, kedy bude dno prepadu Nemeckej ekonomiky ani aké bude. Ale vieme, že žiadnej ekonomike sa nepodarilo dostať z takého stavu len tak čarom prútika ani za rok, ani za dva ani za tri..

Takže radiť zoberte si 10 ročný alebo 15 ročný fix klientom nemožno..
Samozrejme ak klient proste túži po tejto sadzbe, lebo nemá chuť riešiť hypo každé 3-4 roky, rozumiem, môžme mu to dať.
A samozrejme mu to aj vybavím.. Ale neodporučím a upozorním ho, že robí zlé finančné rozhodnutie


len čo ak sa ostatným podarí 0,6% 3 roky, potom znova zopakovať 0,6% na 3 roky a potom 1.2% na 10 rokov..
To už je taká špekulácia, ale ako sme počuli od pani odborníčky, každej do nej môže ísť lebo aj počas fixu 3 môžem prejsť na FIX 10, nič mi v tom nebráni.
teda 16 rokov hypo okolo 1%.. a nižšie.. a čo ak o 10 rokov budú u nás hypotéky ako v Čechách 2,2% alebo ako v USA cez 4%? a tomu kto, prepáčte za výraz tvrdohlavo chcel FIX 10 skončí ten FIX a bude musieť zobrať 3% úrok a klient, čo ide dnes po malých fixoch, si bude užívať 1.2% ešte ďalších 6 rokov ??
Historicky sa totižto obdobia nízkych a vysokých úrokových mier striedajú.
okolo a pred rokom 2008 sme mali obdobie tých vysokých, teraz máme obdobie tých nízkych.. A desať alebo 15 ročným fixom zvoleným vo vhodný okamih môžete to obdobie vysokých čo bude nasledovať preskočiť.. Ale dnes rozhodne nie.

29.11.2019 | 1+1 = 1

pravda, ale osobne dufam, ze to praskne do 2 rokov. Uspory idu do prdele, na realitach je uz bublina.... ale stale si mozme na to "skoro zadarmo" pozicat

Ved preco nie, zijeme len raz

30.11.2019 | Lightstyle

Reality ešte podľa kompozitné ho indexu ešte v bubline nie sú, sú na pomedzí rastu a prehrievanie sa..

Treba si uvedomiť, že ceny roku 2008 sme dosiahli až v polke tohto roku..
Ale platy a inflácia od vtedy je úplne na inej úrovni.
Ceny by potrebovali vyrásť o skoro 20-30% aby dosahovali úroveň 2008+inflácia..
Do tých 2 rokov tam ale kľudne ako sám vravíš môžme byť. Hlavným vinníkom je nenažranosť ľudí a potom absencia "družstevnej" výstavby

29.11.2019 | @@@

no ano ak je možne si po 3 ročnej fixaxii zobrať nasledne 10 ročnu ....

ale to nikdy nevieme ako sa čo zmeni ....toto su stale len dohady ....ekonomovia toho vela nakecaju a aj predstavitelia ECB ale keby zrazu vysokoči inflacia na 10% až potomm uvdiiš ako by to zvyšovali aj ked predtym tvrdili niečo ine ....ja si skôr myslim že ked je možnosť 15 ročnej fixacii dnes s urokom 1,2% je to stale pre toho človeka dobre ako ked zisti že o 3 roky budu 5% uroky alebo 10% uroky .....stale ide o kupu nehnutelnosti pre mnohych ide o celoživotnu najvyznamnejšiu investiciu takže nepozeral by som sa na to len ako ked bohač investuje do akcioveho trhu s tym bud to vyjde zarobim alebo ked nie tak smola ale stale mam z čoho žiť

ekonomika je v podstate cely čas nestala to ukazal aj rok 2008 kedy mnohi boli prekvapeny ....istotu v ekonomike nemaš .....veci sa rychlo niekedy menie pozri na argentinu alebo turecko pred 3 rokmi by asi možno aj oni tam spievali niečo ine ako spievaju teraz

30.11.2019 | Lightstyle

Prosím prečítaj si môj príspevok ešte raz..

Píšem kedy treba zobrať dlhý fix, keď sa začnú zvyšovať úroky. A to je možné spraviť aj keď si zoberiem fix 3 a nastane tvoja nezmyselná situácia s hyperinfláciou.. hocikedy proste aj počas fixu ho zmením, ide to a je to ZA-DAR-MO..

Spomínaš tu Argentínu.. to je štát kde je/bola hyperinflácia.. nić lepšie pre dlžníka sa nemôže stať..
Dnes stojí chlieb 1 eur a máš plat 600.. zajtra stojí chlieb 10 a zarábaš 4-5000..
Ale splátku dlhú máš aj dnes aj zajtra rovnakú..
Teda cca do 500 eur. Môžeš dokonca mimoriadkami si ten dlh rýchlejšie podplácať, druhá vec je čo sa stane s peniazmi sporiteľov..


5% úroky na hypo alebo 10%, znamenajú, že aj štáty by za svoje dlhy museli toľko platiť.. my si úrokové sadzby neurčujeme na Slovensku, robí to za nás ECB.
Tá sídli v Nemecku a chová sa tak aby bolo pre Nemecko dobre /a krajiny s podobnou ekonomikou ako je Nemecko/..
Takže, aby boli u nás úroky 5% ako strašíš ľudí tak musia byť aj v Nemecku..

Úplne nereálne..
Ja nehovorím o žiadnom hazarde, ale o úplne normálnej rade, aby klienti platili čo najmenej za svoje úvery, keďže napríklad v takom Dánsku sú aj záporné úrokové sadzby pre obyčajných ľudí..

30.11.2019 | nordix1

Ked zacnu uroky stupat, 10 rocne fixy zdrazeju ako prve alebo budu nedostupne takze dlhy fix treba zobrat tesne pred tym ako zacnu stupat. Kto to nevie moze kludne aj teraz ... uroky uz moc nemaju kam klesat ( zaporne nebudu ) realny rozdiel medzi 1 a 0,6% sadzbou je v splatke minimalny. Rozdiel pred a po krize bol vsak brutalny 6% a teraz 1%, vtedy sa dlhe fixy neoplatili teraz su uroky na minime takze sa oplatia aj hned

Dalsia vec co je napisane vyssie, sadzby u nas udava ECB a ta ich nezdvihne v cade krizy urcite nie ... Takze s velarocnymi fixami sa da aj pockat - bezpecne, kratsie fixy su flexibilnejsie.

Ked to zhrniem teraz je to prakticky jedno ...

02.12.2019 | Lightstyle

Poďme si pozrieť detailnejšie na tvoje tvrdenie "rozdiel v splátke je minimálny".

100 000 na 30 rokov porovnajme si 0,6% a 1,2% (pretože 1% na 10 ročnom fixe neexistuje - existuje 1.09 s nevýhodným poisteným, ale nebudeme porovnávať predsa hrušky s jablkami, to dúfam súhlasíš)

splátka pri 0,6 je 303,6 a pri 1,2 je 330,91 a pri tvojom 1 je 321,64 mesačne
rozdiely: 0,6 je 0 euro, 1.2 je 27,31 a 18,04 mesačne
Toľko k tomu, že to je minimálne.

Teraz si pozrime na tie sumy za 3 roky fixu - 983,16 drahší úver pri 1.2 a 649,44 drahší úver pri tvojom 1%..

Lenže s úsporami nekončíme. Málo kto to vie, ale nielenže keď máš nižší úrok tak máš nižšiu splátku ale ešte na vrch máš aj nižší zostatok na úvere.
Poďme sa pozrieť koľko peňazí ti ostane na istine po 3 rokoch..

0,6 -90 790,18
1,0 -91 294,68
1,2- 91 540,15

takže pri 1% - 504,5 eura dodatočnej úspore a pri 1,2% 749,97 eura navyše..

Takže oproti 0,6% si zrátame celkovú úsporu
1% -1153,94 EURA
1.2% - 1733,13 EURA - presne toľko koľko som tvrdil v prvom príspevku

Takže ešte stále tvrdíš, že je rozdiel minimálny?
Ja vôbec.

Inak je tu ešte ďalšia takz. skrytá úspora.. A tá vyplýva z rozdielnych zostatkoch pri tom 1% je to 504,5 eura čo dlžíš navyše ako zostatok na úvere a ten sa ti bude ďalej úročiť ďalších 27 rokov, už ho nikdy nevieš dobehnúť, je to tvoja obetovaná príležitosť, síce to priamo na peňaženke nepocítiš, ale cca ďalších 150 eur na úrokoch zaplatíš navyše za 27 rokov ak dosiahneš priemernú úrokovou sadzbu 2% za celé obdobie..
Tento posledný odstavec je síce abstraktný, a klientom ho nepočítam, ale je to tam, proste ťa to stáť bude.
A mimoriadny vklad nepomôže, lebo ten môžeš predsa spraviť aj pri 0,6% úroku - to by si nedodržal zásadu ceteris paribus - pri inak nezmenených podmienok, teda, že keď porovnávaš dve veci musíš byť spravodlivý :D

Ešte raz, keď začnú úroky stúpať, tak začnú o 0,25%, keď ECB zvýši túto sadzbu tak banky na ďalší deň nezvýšia úroky o 0,25% - určite nie všetky, oni totižto dnes požičiavajú z peňazí ktoré si na to požičali pred pol rokom alebo rokom - teda ešte za starých podmienok a preto je tam vždy nejaký dobeh.. či už pár dňový alebo pár mesačný.. pravidlom je že dňom podania žiadostí si garantuješ aktuálnu sadzbu.
Ja mám všetky podklady k podaniu každého klienta pripravené, mne stačí za ním zájsť domov a poprosiť o podpis..
stretnutia ECB sú 4 krát za rok - vie sa kedy presne a špekuluje sa mesiace dopredu, čo na nich bude..
Prekvapenia nebývajú, všetko čo sa na nich stane sa vynáša dopredu.
takže klient čo to sleduje, alebo má poradcu ako som ja, čo to sleduje je pripravený..

Záporné úroky sú v Dánsku, vo vyspelej krajine západného sveta, s jednou z najvyšších životných úrovní a asi s TOP 3 sociálnym systémom sveta.. Takže rezolútne to odmietnuť je riadna odvaha.. Hlavne keď sa v ECB hovorí o helikoptérových alebo balónových peniazoch.

02.12.2019 | Yop

Ad1:
A polovica bánk to spoplatnené nemá a narozdiel od vyčíslenia úveru...
čerstvá skúsenosť z VUB za 30 minút podpísaný dodatok k zmluve so znížením úroku a predĺžením fixu.

Ad2:
Troška teórie na začiatok. Úrokové sadzby na bývanie úplne bežne stagnujú aj niekoľko rokov (napr. 2005-2008).
To či z dlhodobého hľadiska sadzby najbližšie pôjdu hore, dole alebo budú rotovať vôbec netušíš, tak ako netušíš čísla športky o dva týždne.
Pravda však je, že padať kam už úroky veľmi nemajú ( či máš us 0,8 % alebo 0,2% je pri bežnej hypo úplne jedno) a tak nám ostáva len jedna cesta kam môžu us ísť. Dlhý fix z tohto pohľadu dáva zmysel.


Ad3:
Ľutujem, každého kto komu "finančné poradenstvo" poskytuje finančný agent...

02.12.2019 | Lightstyle

Začnem od stredu:
Ad2:
https://www.nbs.sk/...

Tvoje tvrdenie údaje z NBS nepotvrdzuje .. Vyvracia ich.. Tu máš zmenu 0,3% len za 1 rok 12/2017 - 12/2018
Máš tam aj graf za celé tvoje obdobie, taký malý nečitateľný, ale v roku 2005 bol priemer 7% a v roku 2008 6%..

https://www.nbs.sk/...
Lenže to je priemer, aj my máme dnes priemer okolo 1.29 (nové úvery od 1-5 rokov fix), ale najnižší bol 0,8% (teraz 0,6%)..
Takže priemer je krásne číslo, ale medián je niekde inde..

A v neposlednom rade, čo ECB v tvojom období robila?

http://news.bbc.co....

Tiež vidno, že väčšinu času budď rastú alebo klesajú - a keď stagnujú tak na svojom minime, nie maxime za obdobie 5-6 rokov..
Som rád, že sa chytáš za slovíčka, tak som to spravil aj ja.. Našiel si jednu chybičku v texte na A4.. ale ako to mení diametrálne moje tvrdenie? Absolútne vôbec..

Ad1:
Takže čerstvo si dostal 0,6% a predĺžili ti FIX na koľko? na 5 alebo na 3 roky?
Čerstvo si nás vlastne o ničom neinformoval, túto časť si tak filigránsky preskočil..
Naznačil si pozitívny výsledok, ale riešenie už nie? Prečo?
Super, že to polovica bánk nemá - to si má klient sadzobník bánk pamätať? Keď ho hlavne banky ľúbia meniť 3x do roka?

Ad3:
Prečo? Nič ho to nestojí, ja vždy osobne idem aj do banky klienta, neťahám klienta preč.. neponúkam klientovi poistky, PZP, DSS ani nič podobné, neriešim jeho osobné bohatstvo.. riešim len hypo.. ak to ostatné chcem, nebránim sa, ale až na inom stretnutí.. kľudne mu to spravím.. ale bavím sa 95% času len o hypo.. o ostatných veciach ho len informujem..

29.11.2019 | IvanPe

Zlodeji pred volbami presvedcili volicov o tom, ze kradne kazdy, aby potom ked sa dostali k moci mohli kradnut beztrestne viac.

Podvodnici a klamari volicov teraz presviedcaju o tom, ze klamu vsetci, aby potom ked sa dostanu k moci mohli ... obrat aj ten zvysok ludi aj o posledne gate.

Preco chcu byt volici klamani a podvadzani?

29.11.2019 | @@@

lebo toto je vysledok kapitalizmus ....kapitalizmus je raz taki ....pretlača v ludoch to najhoršie podporuje sebectvo a chamtivosť a jej maximalizaciu a to čo najviac bezohladne ...ti čo su najviac bezohladny dostavaju vysoke posty funkcie a ti na opačnej strane ktory su najmenej sebecky a chamtivy su vytlačany samotnou spoločnostou a aj mediami .....

01.12.2019 | mam_rad_jablka

Predpokladám, že vieš pomenovať zriadenie, v ktorom sa tí istí ľudia zázračne zmenia na charakterné, skromné, nekradnúce a nechamtivé bytosti.