Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kolektívna vina

12.08.2009, 13:58 | Pavol Kubík | © 2009 News and Media Holding

Názor | Zločin v Šarišských Michaľanoch prebudil starých démonov.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy

Názory

S priznávaním kolektívnej viny celým etnikám má Slovensko bohaté skúsenosti. Doplatili na ňu nielen obete holokaustu. Ale po druhej svetovej vojne aj nezmyselne trestaní karpatskí Nemci. A tiež Benešovými dekrétmi perzekvovaní a doteraz ukrivdení Maďari.

Incident v Šarišských Michaľanoch ukazuje, že časť Slovákov, elity nevynímajúc, sa týmto chorým princípom riadi naďalej. Dvaja, podľa všetkého drogovo závislí Rómovia brutálne dobili staršieho správcu ihriska v Michaľanoch. Ďalší Rómovia z osady ich udali, takže mladíci sú v rukách polície.

Zatknutie páchateľov nezabránilo, aby sa po Slovensku zdvihli protirómske nálady. Ak idú bojovať proti „cigánskemu teroru“ poľutovaniahodné existencie zo Slovenskej pospolitosti, neprekvapí to nikoho. Horšie je, ak sa princípom kolektívnej viny opäť raz riadia elity.

Šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu za ĽS-HZDS Ján Kovarčík kritizoval použitie policajnej sily na demonštrujúcich holohlavcov. Áno, zásah bol prinajmenšom na hranici kostolného poriadku. Ak sa policajtom uvoľnia ruky pri proteste pomätených mladíkov, nemožno prekvapene pozerať, keď si trúfajú na slušných ľudí demonštrujúcich proti čínskej totalite. Lenže poslancovi ĽS-HZDS prekážalo práve to, že sa postupovalo proti ľuďom, ktorí poukazovali na „rómsky problém“. Takže nehovoríme o odhalenom zločine dvoch feťákov, ale o previnení rómskeho etnika?

Ešte v dokonalejšej harmónii s princípom kolektívnej viny je návrh exministra vnútra, dnes šéfa marginálnej strany Vladimíra Palka. Pre zločin jednotlivcov navrhuje pranierovať všetkých Rómov: osobitne zverejňovať štatistiky o „rómskej“ kriminalite.

Je nespochybniteľné, že Rómovia sa boria v obrovských problémoch a kriminalite sa medzi nimi darí. No je otázka, akou mierou sa na ich problémoch podieľa práve to, že elity o nich šíria prízemné klišé. Že politici vymýšľajú „riešenia“ rómskej problematiky, kým našich Rómov korumpuje systém sociálnych dávok. A podpredseda vlády, ktorý má Rómov akože na starosti, splieta niečo o tom, že domáci protirómsky extrémizmus bol dovezený... Odkiaľ? No predsa z Maďarska!

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Názory