Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko Slovákov by oznámilo korupciu polícii

08.12.2016, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Piešťany vyzvali spoločnosť Letisko Piešťany na zaplatenie nedoplatku vyše 518-tisíc eur

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

TREND.24

Presná polovica občanov Slovenska (50 percent) by našla odvahu oznámiť korupciu vo svojom okolí v prípade, ak by mali istotu primeranej ochrany. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Nadáciu Zastavme korupciu pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii vykonala agentúra Focus. Agentúra v rámci prieskumu zbierala dáta v dňoch 23. až 29. novembra prostredníctvom osobných rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 1 008 respondentov.

Korupciu by oznámila polícii polovica SlovákovZdroj: Maňo Štrauch

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o poisťovníctve. Novela sa týka rozšírenia osempercentnej odvodovej povinnosti z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia. Účinnosť zákona je od 1. januára 2017.

Mesto Piešťany vyzvalo spoločnosť Letisko Piešťany na zaplatenie daňového nedoplatku vyše 518-tisíc eur. Ide o nedoplatok za daň z nehnuteľností za roky 2008 až 2016. Výzva obsahuje upozornenie, že ak spoločnosť do pätnástich dní nedoplatok nezaplatí, správca dane pristúpi k jeho vymáhaniu, čo môže znamenať daňovú exekúciu. Spoločnosť Letisko Piešťany dostala výzvu len pár dní po tom, ako ju akcionári koncom novembra zachránili pred likvidáciou.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR kontrolovala potraviny, ktoré sa umiestňujú na trh a konzumujú v období Vianoc a Nového roku. Do 30. novembra tohto roka sa celkovo vykonalo viac ako 8 300 kontrol, pričom s nedostatkami bolo 8,9 percenta. „V kontrolách sme sa zamerali na potraviny živočíšneho, rastlinného a zmiešaného pôvodu, vrátane lahôdkárskych výrobkov,“ vysvetlil na tlačovej konferencii ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

V resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante došlo podľa poslankyne NR SR Natálie Blahovej (SaS) k sexuálnemu zneužitiu nielen u maloletej Natálie, ale aj v ďalších prípadoch. Ako povedala na tlačovej besede, z poslaneckého prieskumu a ďalších zistení vyplynulo, že k sexuálnemu zneužitiu v tomto zariadení došlo v štyroch prípadoch.

Do Moskvy dorazil Carter Page, ktorý pôsobil v kampani zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ako poradca pre zahraničnú politiku. Agentúra RIA Novosti oznámila, že C. Page sa stretne s politikmi a podnikateľmi a zostane v ruskej metropole do 13. decembra. Ruské ministerstvo zahraničných vecí ale schôdzku s C. Pageom neplánuje.

Carter Page stihol už predniesť prejav na moskovskej Novej ekonomickej školeZdroj: SITA / AP

Francúzsky súd poslal na tri roky do väzenia bývalého ministra pre rozpočet Jéroma Cahuzaka za daňový podvod a pranie špinavých peňazí. Tribunál tak vyhovel návrhu prokuratúry na trojročný nepodmienečný trest. Obžalovanému tiež zakázal päť rokov vykonávať volenú politickú funkciu. Cahuzakov advokát sa podľa agentúry AFP proti rozsudku na mieste odvolal.

Iracká armáda sa musela kvôli silnému protiútoku radikálov stiahnuť z blízkosti rieky Tigris v Mósule. V utorok vojaci obsadili nemocnicu Salám, čo bolo považované za jeden z najväčších úspechov bojov o Mósul, ktoré trvajú od októbra.

Letecké spoločnosti budú mať na budúci rok po prvýkrát po šiestich rokoch nižší zisk. Dosiahnuť by mal 29,8 miliardy dolárov a proti predpokladanému zisku za tento rok to bude znamenať pokles o 16 percent. Predpovedalo to Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA). Odhad zisku aeroliniek na tento rok združenie zároveň znížilo na 35,6 miliardy dolárov, zatiaľ čo dosiaľ očakávalo 39,4 miliardy dolárov.

Žirafám hrozí v dôsledku ich klesajúcej populácie vysoké riziko vyhynutia. Za uplynulých 30 rokov sa ich počet totiž znížil o približne 40 percent, vyhlásila Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) so sídlom vo Švajčiarsku.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)