Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Komerčné nájomné byty? Zatiaľ len ako vládna virtuálna realita

23.03.2014, 12:02 | SITA

Ak sa nevyjasnia zásadné otázky, ako možnosti stimulov, daní, odvodov či odpisov, tak podľa predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imricha Béreša sa v konečnom dôsledku nevyrieši nedostatok nájomných bytov.

  • Tlačiť
  • 0

Zákon o krátkodobom nájme bytu, ktorý tento týždeň schválila Národná rada SR, je podľa predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Imricha Béreša istým spôsobom posun dopredu. Pokiaľ sa však nevyjasnia zásadné otázky, ako možnosti stimulov, daní, odvodov či odpisov, tak podľa neho sa v konečnom dôsledku nevyrieši nedostatok nájomných bytov.

„Návrh rieši najmä zníženie ochrany nájomníka. Je to skôr téma reštituovaných domov, ale nie nových nájomných bytov. V tomto prípade riešime dôsledok niečoho, na čo ešte nemáme v legislatíve podmienky, aby sa nájomné byty vôbec začali stavať,“ povedal I. Béreš pre agentúru SITA.

Cieľom zákona o krátkodobom nájme bytu, ktorý pripravil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny v spolupráci s rezortom spravodlivosti, je vyvážiť práva a povinnosti prenajímateľov a nájomcov v rámci tzv. trhového nájmu bytov. Zároveň by mal zobudiť spiaci potenciál pre rozvoj súkromného nájomného bývania na Slovensku. V budúcnosti sa počíta s rozvojom podnikateľských príležitostí pri výstavbe nájomných bytov. Zákon, ktorý v stredu 19. marca podporilo v parlamente 99 poslancov, nadobudne účinnosť 1. mája.

Zákon podľa Ľ. Vážneho zachováva chránený nájom bytu, neuplatňuje sa na sociálne nájomné byty, byty financované cez Štátny fond rozvoja bývania, na byty osobitného určenia, byty v domoch osobitného určenia, služobné byty a družstevné byty, ani byty vo vlastníctve obcí, samosprávnych krajov, Bratislavy, Košíc a ich mestských častí.

Prenajímatelia budú môcť ľahšie ukončiť nájom voči nájomcom, ktorí flagrantne porušujú povinnosti. Nájomcovia zas budú chránení pred neoprávneným jednostranným zvýšením nájomného alebo úhrad za služby. Prenajímatelia po zaregistrovaní nájmu bytu na daň z príjmu môžu využiť napríklad kratšiu výpovednú lehotu pri skončení nájmu pre porušenie zmluvy nájomcom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy nájomné byty, reštitúcie, Vážny, zákony

Diskusia (0 reakcií)