Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec slovenského tigra: väčšina krajín únie rastie rýchlejšie

17.08.2017, 15:00 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

Graf týždňa | Slovenská ekonomika v druhom štvrťroku podľa rýchleho odhadu štatistikov naďalej rástla slušným, viac ako trojpercentným tempom. Až šestnásť z dvadsaťosem krajín Únie však zrejme rástlo rýchlejšie.

  • Tlačiť
  • 0

Nie všetky krajiny EÚ ale ešte odhad za vývoj ekonomiky v druhom štvrťroku tohto roka zverejnili. Za šesť chýbajúcich krajín (Estónsko, Írsko, Grécko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta a Slovinsko) bola preto započítaná rovnaká hodnota, akú dosahovali v prvom štvrťroku.

Slovensko sa v rebríčku krajín EÚ prepadloZdroj: Eurostat

Na grafe tak vidno postupný prepad Slovenska v rebríčku krajín EÚ zoradených podľa výšky hospodárskeho rastu. Kým v prvom kvartáli vlaňajška bola SR štvrtou najrýchlejšie rastúcou krajinou Únie, začiatkom tohto roka jej patrila až 14. priečka, a odhad na druhý kvartál hovorí až o 17. priečke.

Neprehliadnite

Podobne zle na tom bolo Slovensko relatívne k ostatným členom EÚ naposledy v druhej polovici krízového roka 2009, kedy ekonomika zažívala nadpriemerný hospodársky prepad o viac ako 5 percent.

Napriek prepadu v rebríčku krajín ale slovenská ekonomika priemer Únie stále dobieha, aj keď už pomalšie ako v minulosti. EÚ ako celok si totiž v druhom štvrťroku zaknihovala medziročný rast na úrovni 2,3 percenta, Slovensko dosiahlo 3,1 percenta. Hospodársky výkon krajiny pod Tatrami tak v súčasnosti dosahuje úroveň 79 percent priemeru EÚ. Pre porovnanie, susedné Česko je na hodnote 88 percent.

Kto všetko rástol rýchlejšie
Poradie Krajina Rast HDP (v percentách)
1 Rumunsko 5.7
2 Lotyšsko 4.8
3 Česká republika 4.5
4 Poľsko 4.4
5 Litva 3.9
5 Švédsko 3.9
7 Holandsko 3.8
8 Bulharsko 3.6
8 Maďarsko 3.6
10 Cyprus 3.5
11 Slovensko 3.1
11 Španielsko 3.1
Pozn.: Rýchlejšie ako SR zrejme rástli aj: Estónsko, Írsko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta a Slovinsko
PRAMEŇ: Eurostat

V budúcom roku by slovenská ekonomika mala podľa prognóz svoj rast zvýšiť. Predpovede Európskej komisie, Národnej banky a Ministerstva financií hovoria o 3,6 až 4,2 percentách, keďže produkcii by mal pomôcť nábeh výroby vo štvrtej automobilke Jaguar Land Rover pri Nitre.

Hospodársky výkon krajiny je pritom najdôležitejším faktorom životnej úrovne. Predstavuje bázu, od ktorej sa odvíja výška i rast platov, ale aj objem daňových príjmov, a tým pádom i možností verejných výdavkov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dobiehanie, graf týždňa, HDP, hospodársky rast, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)