Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koronavírus zasiahol francúzsku ekonomiku, európske burzy výrazne oslabili

24.02.2020, 10:27 | TASR | ČTK

Európske burzy na začiatku nového týždňa výrazne oslabili. Investori sa totiž obávajú rýchlo sa šíriacej epidémie koronavírusu a jej ekonomických dôsledkov. Najprudšie padla milánska burza, keďže Taliansko je najviac zasiahnutou krajinou v Európe. Vo Francúzsku majú zase obavy z koronavírusu vplyv na turistickú návštevnosť.

  • Tlačiť
  • 2

Kľúčový nemecký index Dax sa o 9.18 SEČ nachádzal so stratou 2,81 percenta na 13.197,23 bodu. Hlavný francúzsky index CAC 40 klesol o 2,89 percenta na 5855,38 bodu a britský FTSE 100 o 2,19 percenta na 7241,88 bodu. Taliansky FTSE MIB sa o 9.19 SEČ nachádzal s mínusom 4,23 percenta na 23,724,17 bodu.

Neprehliadnite

Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 padol o 2,81 percenta a paneurópsky index STOXX Europe 600 o 2,80 percenta. Investori sa naďalej sústredia na správy o epidémii koronavírusu. V Európe rastú obavy z jej rýchleho šírenia v severnom Taliansku.

Francúzsku klesá návštevnosť

Do Francúzska prichádza kvôli koronavírusu o 30 až 40 percent menej turistov, než sa očakávalo. Prepad návštevnosti tak bude mať významný vplyv na francúzsku ekonomiku, povedal spravodajskému serveru CNBC francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Francúzsko je jednou z najnavštevovanejších krajín sveta a turizmus sa na jej hrubom domácom produkte (HDP) podieľa zhruba ôsmimi percentami.

Do Francúzska v roku 2018 pricestovalo podľa údajov jej ministerstva pre Európu a zahraničné záležitosti zhruba 89,4 milióna turistov, čo bol rekord. Rekordná bola odhadom aj suma, ktorú tam turisti minuli, a to 56,2 miliardy eur.

Väčšina návštevníkov, zhruba 79 percent, pochádzala z Európy, ale najstrmší nárast vykázala ázijská klientela. Z tohto kontinentu v roku 2018 do Francúzska pricestovalo o 7,4 percenta viac hostí.

Údaje za minulý rok zatiaľ nie sú k dispozícii. Už teraz je však jasné, že sa Francúzsku len ťažko podarí splniť minuloročné predsavzatia privítať do konca tohto roka 100 miliónov návštevníkov.

Francúzsko zatiaľ podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z 22. februára vykázala 12 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Jeden z chorých mu podľahol. Bol to turista z Číny.

V Taliansku našli pacienta číslo jeden

Mimo Číny zaznamenali koronavírus v 30 krajinách. Južná Kórea oznámila v pondelok 161 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 763. Úrady tiež potvrdili úmrtie dvoch ďalších pacientov, v krajine tak vírusu podľahlo dosiaľ sedem ľudí. Informovali o tom agentúry AP a AFP. Nárastom počtu nakazených sa Južná Kórea stala druhou najviac zasiahnutou krajinou po Číne.

Taliansko oznámilo v pondelok štvrtú obeť nového koronavírusu. Ide o 84-ročného muža, ktorý zomrel v nemocnici v severotalianskom Bergame. Informovala o tom agentúra APA.

Podľa agentúry AFP tri zo štyroch talianskych obetí zomreli v regióne Lombardsko, kde sa nachádza aj Bergamo. Regionálne úrady už v 11 mestách a dedinách vyhlásili karanténu v snahe zastaviť šírenie choroby spôsobovanej koronavírusom. V oblasti uviazlo približne 50-tisíc obyvateľov.

Úrady ako pôvodcu rozšírenia nákazy v Taliansku vystopovali 38-ročného muža, ktorého nazývajú „pacient číslo jeden“. V súčasnosti sa snažia zrekonštruovať jeho pohyb v uplynulých týždňoch a nájsť každého, s kým prišiel do kontaktu.

Vlak Eurocity zastavený na talianskej hranici s Rakúskom pre obavy z nového koronavírusu môže v pondelok pokračovať v ceste do nemeckého Mníchova. Rozhodli o tom v nedeľu neskoro večer rakúske úrady. Rakúsko predtým z obáv pred šírením nového koronavírusu zastavilo železničnú dopravu s Talianskom len na centrálnej trati cez Brennerský priesmyk, spresnil hovorca ÖBB predošlé informácie o úplnom zastavení vlakových spojení so susednou krajinou. Informácie priniesli agentúry DPA a APA.

Aktualizované o 12:28: Afganistan potvrdil v pondelok prvý prípad nakazenia novým koronavírusom SARS-CoV-2 na svojom území. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na afganského ministra zdravotníctva Férózuddína Féróza.

Stalo sa tak po tom, ako v nedeľu Kábul oznámil, že v rámci preventívnych opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu preruší dopravné spojenia s Iránom, kde v uplynulých dňoch zaznamenali 12 úmrtí. F. Féróz uviedol, že prvý prípad nakazenia bol zistený v meste Herát. Zároveň na tlačovej konferencii obyvateľov vyzval, aby necestovali do západnej provincie, ktorá hraničí s Iránom.

 

  • Tlačiť
  • 2

Tagy koronavírus