Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Korupcia obrala Bulharsko o eurofondy

23.07.2008, 15:19 | mm | SITA | Reuters

Európska komisia zastavila vyplácanie stoviek miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

Európska komisia dnes pozastavila Bulharsku vyplácanie financií z eurofondov v hodnote stoviek miliónov eur. Okrem toho zakázala dvom vládnym platobným agentúram prístup k týmto financiám. Dôvodom má byť korupcia a nesprávne hospodárenie s financiami Európskej únie.

Podľa správy eurokomisie hodnotiacej pokrok Bulharska od vstupu do Európskej Únie v januári 2007, boj proti organizovanému zločinu a korupcii na vysokej úrovni nie je v tejto krajine dostatočný.

"Eurofondy majú prispieť k zlepšeniu každodenného života občanov, preto je potrebné, aby sme v procese ich spravovania nezaznamenávali žiadne nedostatky. V Bulharsku k problémom došlo a krajina musí dokázať, že štruktúry spravujúce tieto financie fungujú efektívne. Európska komisia je pripravená prehodnotiť svoje rozhodnutie, keď Bulharsko zavedie do praxe nevyhnutné právne opatrenia," povedal hovorca Európskej komisie Johannes Laitenberger.

Bulharská vláda musí podľa Európskej komisie preukázať zdravú a efektívnu štruktúru finančného manažmentu, aby opäť mohla získať financie z dotknutých eurofondov.

Za nedostatky v boji proti korupcii sa terčom kritiky zo strany Bruselu stalo aj Rumunsko. V jeho prípade zatiaľ nedošlo k finančným sankciám. Predseda eurokomisie José Manuel Barroso konštatoval, že Bulharsko a Rumunsko musia urýchliť reformu súdneho systému, boj proti korupcii a v prípade Bulharska aj boj proti organizovanému zločinu. 

Rozhodnutie Európskej komisie vyvolalo podľa analytika BBSS Gallup Kancha Stoycheva v Bulharsku paniku. "Krajina je prezentovaná ako čierna ovca EÚ, hoci nie je jediným potrestaným členským štátom," povedal Stoychev.

Podľa ekonómov londýnskej konzultačnej skupiny Capital Economics môže trest Európskej komisie výrazne zasiahnuť bulharskú ekonomiku. "Ak Európska únia pozastaví Bulharsku finančné transfery na budúci rok, následný pokles investícií do infraštruktúry môže znížiť rast hrubého domáceho produktu až o jedno percento," konštatovali ekonómovia z Capital Economics.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)