Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košice reštrukturalizujú svoje dlhy

17.04.2002, 00:00 | Karel Hirman | © 2002 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0    Dlhy Košíc k bankám a obchodným partnerom ku koncu marca tohto roka spolu dosahovali 1,75 miliardy korún. V súčasnosti magistrát pracuje na príprave úverovej zmluvy s vládou SR. Tá má umožniť pomocou prisľúbeného štátneho úveru vo výške 580 mil. Sk reštrukturalizovať časť dlhovej služby mesta.

Úver by malo mesto použiť predovšetkým na splatenie zmenkových záväzkov k nemeckej Dresdner Bank. Po ich vyrovnaní by Košiciam ostali dlhy už len v slovenských korunách, čím by eliminovali kurzové riziká a znížila by sa aj priemerná úroková miera. Mesto bude ručiť za štátny úver rozvodmi tepla.

Uznesenia vlády z decembra minulého roka určilo splatnosť úveru na 15 rokov, pri úrokovej miere päť percent. Podľa košického magistrátu sa tak kompenzujú mestu aj jeho náklady na niektoré činnosti, ktoré v iných slovenských mestách financuje bežne štát. Ide napríklad o údržbu cestných komunikácií prvej a druhej triedy.

Košice majú momentálne s každou bankou uzavreté individuálne dohody, ktoré sú platné do celkovej reštrukturalizácie úverov. „Vďaka nim úverujúce banky neuplatňujú proti mestu sankčné úroky,“ uviedla TRENDU

Marta Vajkunyová z košického magistrátu, ktorá je zodpovedná za financovanie a úvery.

Mestu sa súčasne darí znižovať bankové záväzky. Príkladom je odkúpenie záväzkov od Credit Suisse First Boston a Českej sporiteľne, a.s., Praha, čím sa úverová zaťaženosť znížila o 235 miliónov korún. Celkovo sa podarilo týmto spôsobom od konca roku 1999, keď výška dlhov kulminovala na úrovni 2,2 mld. Sk, znížiť dlhové zaťaženie mesta približne o 440 mil. Sk.

Koncom roka 1999 sa podarilo stabilizovať finančnú situáciu Košíc tiež emisiou obligácií. Jej výsledkom bolo zníženie priemerných úrokových nákladov na 16,5 percenta a predĺženie splatnosti záväzkov o päť rokov. Celkovo Košice predali obligácie v hodnote 672 mil. Sk.

Neúspechom tejto emisie bolo to, že banky, aj keď dali predbežný súhlas, nakoniec odmietli transformovať úverové pohľadávky k mestu do obligácií s výnimkou aranžéra emisie, ktorým bola Prvá komunálna banka (PKB), a.s., Žilina. Košiciam sa však podarilo prostredníctvom obligácií znížiť záväzky k niektorým svojim obchodným partnerom a dodávateľom. Na ich vyrovnanie nemalo mesto v tom čase dostatok finančných prostriedkov.  

Kľúčovým momentom celej reštrukturalizácie je úver od PKB v celkovej výške 1,2 mld. Sk na obdobie 15 rokov s ročnou úrokovou mierou 11 percent. Podmienkou jeho poskytnutia je však zníženie celkovej zadlženosti mesta na zhruba rovnakú úroveň ako poskytnutý úver. Jediný reálny spôsob, ako to dosiahnuť, vidí magistrát v predaji mestských lesov. Po vypracovaní analýzy ich hodnoty by malo v najbližších týždňoch vyhlásiť medzinárodný tender na ich predaj.  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Hospodárstvo v SR

Diskusia (0 reakcií)