Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kotleba čelí ďalšej obžalobe v kauze kontroverzných šekov

28.10.2019, 16:45 | TASR

Predseda parlamentnej ĽSNS Marian Kotleba čelí ďalšej obžalobe v kauze kontroverzných šekov, ktoré v minulosti rozdával chudobnejším rodinám.

  • Tlačiť
  • 1

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 28. októbra obžalobu na Mariana Kotlebu, obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, informovala v pondelok  hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ako priblížila, skutok sa stal v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Marian Kotleba odovzdal takmer pred 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur.

Neprehliadnite

Pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler!), čím verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a (neo)nacistickej ideológii, dodala ďalej hovorkyňa.

Senát Najvyššieho súdu v júli zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý na jeseň minulého roka zamietol obžalobu na predsedu ĽSNS v kauze šekov pre chudobných. Senát Najvyššieho súdu  sa vtedy stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o procesné pochybenie týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Marian Kotleba