Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kríza výskumu a hrozba žalôb. Aký vysoký bude účet za Plavčana?

22.03.2019, 14:00 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Spolu 62 firiem získalo z eurofondov dohromady 300 miliónov eur, ale nemôžu ich čerpať. Polícia totiž ešte stále vyšetruje podozrenia, že hodnotenie projektov bolo zmanipulované. Pre túto kauzu musel pred rokom a pol odísť minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS). Ak sa potvrdí, že jeho ľudia postupovali pri hodnotení nezákonne, prijímatelia môžu od štátu žiadať odškodné.

  • Tlačiť
  • 0

V platnosti naďalej zostáva 36 zmlúv, v ktorých ide o dotácie v celkovej hodnote 183 miliónov eur. Ich čerpanie a realizácia projektov je však v súčasnosti vylúčená, lebo celá výzva na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier je pozastavená.

Stále ju vyšetruje Národná kriminálna agentúra aj OLAF (Európsky úrad boja proti podvodom). Dôvodom sú pochybnosti, či bolo rozhodovanie o úspešných firmách objektívne a spravodlivé.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) už dospel k záveru, že hodnotiteľom chýbala odbornosť, boli v konflikte záujmov a prideľovanie bodov nebolo dosť objektívne. Teraz pôjde o to, či polícia a následne aj prokuratúra i súdy tieto závery potvrdia a vyvodia zodpovednosť.

Neprehliadnite

Podľa zistení NKÚ pochybila v prvom rade Výskumná agentúra. Na kauzu však doplácajú predovšetkým žiadatelia. Predpokladajme, že medzi šesťdesiatkou firiem neboli len nastrčené spoločnosti, ale aj také, ktoré mali dobré projekty a dotácie si zaslúžili. Do projektov investovali veľa času a energie, a napokon to bolo zbytočné. Nie ich vinou totiž projekty stoja. Môžu tieto firmy žiadať od štátu odškodné? 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Martina Lubyová, Peter Plavčan, SNS, výskum

Diskusia (0 reakcií)