Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Krym k Rusku pripojí železnica. Vlaky na polostrov vyrazia z Moskvy aj Petrohradu

08.11.2019, 16:30 | TASR

Prvé vlaky z pevninského Ruska na anektovaný Krymský polostrov po novovybudovanom moste cez Kerčský prieliv začnú premávať v decembri. Služby bude zabezpečovať súkromný železničný dopravca Grand Service Express, ktorý oznámil, že prvú vlakovú súpravu vypravia z Petrohradu do Sevastopola 23. decembra.

  • Tlačiť
  • 4

Táto trasa má dĺžku 2 741 kilometrov, pričom vlak ju absolvuje za 43 hodín a 30 minút. Lístky sa začali predávať v piatok a ich cena je v prepočte od 55 amerických dolárov.

Prvý priamy vlak z Moskvy do Simferopola - hlavného mesta tohto čiernomorského polostrova - vyrazí o deň neskôr, 24. decembra. Táto trasa má 2 009 kilometrov a jazda bude trvať 33 hodín. Cestovné sa začína na 62 dolároch.

Neprehliadnite

Most cez Kerčský prieliv slávnostne otvoril pre automobilovú dopravu 15. mája 2018 ruský prezident Vladimir Putin. Avizované vlakové spojenie bude premiérou železničného využitia Krymského mosta, ako znie jeho oficiálny názov.

Most za 3,7 miliardy dolárov je so svojimi 19 kilometrami najdlhším mostom v Európe, prekonal tak Most Vasca da Gamu v Portugalsku. Ukrajina tento projekt odsúdila nielen ako porušenie svojej suverenity a územnej celistvosti, ale aj v súvislosti s nízkou výškou mosta, čo Ukrajine komplikuje námornú nákladnú prepravu.

Sankcie uvalené Európskou úniou a Spojenými štátmi sú cielené proti tým, ktorí majú do činenia s výstavbou Krymského mosta. Podľa stanice Slobodná Európa medzi nich patri i podnikateľ Arkadij Rotenberg, blízky spojenec V. Putina, ktorého spoločnosť získala tender na výstavbu mosta.

Spoločnosť Grand Service Express v septembri oznámila, že podľa prvotných prieskumov má zavedenie osobnej vlakovej dopravy na Krym vzhľadom na dopyt z prostredia cestovného ruchu „značný potenciál“.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Krym, Rusko, Ukrajina