Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto je Antonino Vadala? Ten, čo stranu Smer nazýval „naša strana“

02.03.2018, 21:00 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Názor | Antonino Vadala mal donedávna veľa priateľov. Teraz ho biznis partneri, kamaráti, tí skutoční aj facebookoví, hromadne opúšťajú.

  • Tlačiť
  • 6

Politici utekajú zo sociálnej siete ako potkani, ktorí prví zacítia životné nebezpečenstvo.

Talian z východného Slovenska, spájaný s obávanou kalábrijskou mafiou a vraždou nášho kolegu Jána Kuciaka, vyjadroval na sociálnych sieťach neraz svoju podporu regionálnym politikom zo Smeru. Ani jeden sa teraz k bližším vzťahom s ním nehlási.

Nepoznajú ho, nestretli sa s ním

V deň parlamentných volieb 2016 A. Vadala presviedčal, že „dnes všetci volíme správne 16 Smer a zajtra máme istotu, že Slovensko je v dobrých rukách“. Pred novembrovými župnými voľbami zase vyzýval voličov, aby volili za župana Richarda Rašiho. Ten teraz netuší o koho ide, nestretával sa s ním. Nikoho takého nikdy nevidel.

Bývalý poslanec Národnej rady za Smer Otto Brixi, ktorý tiež bol Vadalovým priateľom na Facebooku, mal lepšie informácie ako R. Raši. Keďže Košický kraj je malý, počul o tomto človeku rôzne chýry, o jeho prepojení na rôzne biznisy s pozemkami a eurofondmi.

Neprehliadnite

Mohli by sme pokračovať dlhým zoznamom vymenovávania biznis partnerov, ktorí majú prepojenie na politikov, na policajtov, okresných prokurátorov či sudcov. Možno majú viacerí tohto pána na fotkách v rodinnom fotoarchíve.

Usvedčení

Kým niekto svojho kamaráta mohol zaprieť, iní sa k styku s ním museli priznať pod ťarchou dôkazov. Verejnosť už vie, že napojenie Taliana na Smer je najvýraznejšie cez dve osoby. Jednou je Viliam Jasaň, šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády (s už pozastavenou funkciou). S A. Vadalom chodil na kávu a napokon mu predal svoju firmu. A pritom vôbec ani netušil, že ide o nejakého mafiána. „Veď keby som to vedel, asi sa s ním nestretnem na verejnom mieste na káve,“ povedal pre Plus jeden deň.

Druhou osobou je premiérova, už bývalá asistentka Mária Trošková. S A. Vadalom založila firmu, potom ju Talian posunul k V. Jaseňovi. A ten ju odporučil premiérovi.

Bola nielen jeho asistentkou, ale aj jeho achillovou pätou.

Osudné, že ju zo vzťahu a aj z obchodu s A. Vadalom usvedčila jej vlastná matka. Presne vedela, akého frajera má jej dcéra.

Pre Nový Čas opísala, čo sa stalo v roku 2012 alebo 2013, keď odišiel A. Vadala do Talianska. „Ja som sa mu smiala, že tam je na neho vydaný zatykač a on tam chodí autom na svoj vlastný pas úplne bez problémov. No a on sa tam oženil.“

A vynárajú sa ďalšie informácie o obchodných kontaktoch s Talianmi. S A. Vadalom mala spolupracovať firma Jána Hoľka, ktorý je pravou rukou šéfa SNS Andreja Danka. Kto ďalší vypadne z biznis zoznamu Talianov?

Naša strana, Náš človek...

'Ndrangheta je kriminálna organizácia, mocenský systém, ktorý môže fungovať len vtedy, keď si vytvorí spoľahlivé väzby na biznis, právnikov a politikov. Ako? Kúpia si ich, skorumpujú, zaplatia im dovolenky... Zdá sa, že u nás sa už udomácnili. Bolo im na Slovensku až do tohto štvrtka, keď ich odvliekli na výsluch, dobre. Len my sme to až do dňa úkladnej vraždy J. Kuciaka a jeho priateľky netušili.

Vybudovali si tu svoju základňu. Ich zbraňou bola najmä korupcia. Široká sieť firiem Talianov z Bova Marina na Slovensku má za sebou zložitú históriu. Prepojené firmy sa premenovávali, zlučovali a dobrovoľne sa vymazávali, menili adresy, majiteľov a štatutárov.

Väčšina týchto firiem sú už mŕtve firmy. Základom ich biznisu boli eurofondy. Keď sa naplnil zmysel ich fungovania, skončili. Zostali po nich platobné rozkazy a nevymožené dlhy. Desiatky miliónov eur určených na podporu nášho pôdohospodárstva sa stratili vo firmách Talianov.

Naša strana, Náš človek a Naša vec (Cosa Nostra), alebo synonymá pre mafiu.

Kto teraz toto všetko rozpletie?

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Antonino Vadala, Jednou ranou, Názory, Robert Fico