Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mello, apartmán na Floride. Aké otázniky visia nad novým šéfom polície

30.05.2018, 16:14 | Xénia Makarová | Filip Obradovič | © 2018 News and Media Holding

Novým policajným prezidentom bude Milan Lučanský. Ten doteraz pôsobil ako riaditeľ inšpekcie ministerstva vnútra. Jeho pravou rukou bude ako 1. viceprezidentka Jana Maškarová, ktorá je momentálne zástupkyňa riaditeľa Národnej protizločineckej jednotky. O personálnych zmenách vo vedení polície informovala ministerka vnútra Denisa Saková.

  • Tlačiť
  • 9

M. Lučanský nahradí od júna vo funkcii Tibora Gašpara, ktorý ohlásil svoj odchod na konci mája a smeruje do civilu. Stalo sa tak pod tlakom verejných protestov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej koncom februára.

Aj keď posledné dni meno M. Lučanského medzi medializovanými nomináciami nefigurovalo, nie je prekvapujúce. Ako jeden z horúcich kandidátov sa spomínal v čase odchodu exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Už vtedy sa začalo hovoriť aj o výmene T. Gašpara.

M. Lučanský by mal byť policajným prezidentom dočasne do doby, pokým parlament neschváli zmenu voľby vedenia polície. K tomu malo pôvodne dôjsť na jeseň tohto roku, doteraz však nebol schválený zákon a nie je jasné, kedy sa tak stane.

V polícii pôsobí od roku 1990. Oceňovaný za svoju prácu bol nielen počas vlád Roberta Fica, ale aj za vlád Mikuláša Dzurindu. V roku 1999 ho za kapitána vymenoval vtedajší minister vnútra Ladislav Pittner. V roku 2006 ho povýšil na podplukovníka minister vnútra Vladimír Palko a o dva roky neskôr už za éry Roberta Kaliňáka získal hodnosť plukovníka.

Tibor Gašpar (vľavo) a Milan LučanskýZdroj: SITA

Kauza Mello

Keď sa k moci dostala vláda Ivety Radičovej a na post policajného prezidenta nastúpil Jaroslav Spišiak, M. Lučanského odvolali z pozície šéfa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Stred. Spolu s ním vtedy odišiel aj jeho zástupca Jozef Mičieta a ďalší riadiaci pracovníci.

J. Spišiak v minulosti pracoval s M. Lučanským na viacerých vážnych prípadoch spojených s organizovaným zločinom. No v roku 2010 sa o ňom a jeho kolegoch J. Mičietovi a Ivanovi Ševčíkovi vyjadril slovami, ktoré naznačovali priamu súvislosť medzi ich pôsobením a utekajúcim mafiánom Karolom Mellom. „Kým oni boli policajmi, Mello bol sústavne na úteku. Keď odišli, podarilo sa nám ho zadržať.“ Traja policajti J. Spišiaka zažalovali, spor po rokoch skončil dohodou. M. Lučanský v roku 2010 z policajného zboru na vlastnú žiadosť odišiel. 

Neprehliadnite

Po páde Radičovej vlády a návrate R. Kaliňáka na ministerstvo vnútra, sa do polície vrátil aj M. Lučanský. Od roku 2012 do roku 2016 bol prvým viceprezidentom policajného zboru. Denník Nový čas po jeho nástupe upozornil, že nejaký čas nemal potrebnú bezpečnostnú previerku. V roku 2015 ho prezident Andrej Kiska vymenoval na návrh R. Kaliňáka za generála.

Apartmán na Floride

M. Lučanský bol doteraz šéfom Sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Výsledky inšpekcie, ktorá sa zaoberá prípadmi korupcie či organizovaného zločinu aj zo strany členov polície, sú dlhodobo spochybňované. A to najmä z toho dôvodu, že nie je dostatočne zabezpečená jej nezávislosť. V súčasnosti je vylúčne podriadená ministrovi vnútra, ktorý pritom menuje vedenie polície a má teda vplyv na chod celého zboru.

Naposledy sa v médiách meno budúceho policajného prezidenta spomínalo tento rok vo februári. Čelil obvineniu, že nadobudol apartmán na Floride za nelegálne peniaze. To vyplývalo z uniknutej nahrávky, na ktorej o tom hovoril podnikateľ Michal Chynoradský. Ten bol v minulosti stíhaný. M. Lučanský obvinenie odmietol a nahrávku označil za Chynoradského pomstu s tým, že mu v minulosti odmietol pomôcť.

Opozičná poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa vtedy s podnetom na riešenie obrátila aj na Generálnu prokuratúru a vtedajšieho ministra vnútra R. Kaliňáka, ktorému je M. Lučanský profesne blízky. M. Lučanský je podľa nej podozrivý nielen z porušenia povinnosti policajta, ale tiež upozornila na podozrenia z protiprávne konanie vrátane vydierania.

Týždenník Plus 7 dní vo februári informoval aj o čudných stretnutiach M. Lučanského ako šéfa inšpekcie s ľuďmi s kriminálnou minulosťou. „V roku 2011 strávil Lučanský dovolenku v Chorvátsku s priateľmi, medzi ktorými bol prokurátor Peter Šufliarsky i jeho bývalý kolega Jozef Mičieta. Medzi výletníkmi sa objavil aj Jaroslav Matejovský, v minulosti odsúdený vo Švajčiarsku za prevážanie drog. Terajší námestník generálneho prokurátora v tom čase tvrdil, že ide len o ich šoféra.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Denisa Saková, Milan Lučanský, policajný prezident, polícia, Tibor Gašpar