Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto kontroluje preťažené autá? Policajti hrozia vysokými pokutami

14.11.2019, 19:00 | Ján Meľuch | © 2019 News and Media Holding

Podľa vodičov, ktorých TREND oslovil, sa kedysi nákladné autá nakladali nad mieru únosnosti a zákona bežne. Viac policajných kontrol však tieto praktiky značne obmedzilo.

  • Tlačiť
  • 26

Bilancia tragickej nehody nákladného automobilu a medzimestského spoja spoločnosti Arriva je už známa. Jasné ale nie sú okolnosti, za akých k nehode došlo. Ministerka vnútra Denisa Saková hovorí o chybe vodiča v dôsledku preťaženia vozidla, špekuluje sa aj o tom, že vodič nákladného auta sa počas zjazdu z kopca naťahoval po telefón a nevenoval sa dostatočne riadeniu.

Neprehliadnite

Ak je už raz nákladné auto nestabilné, „ukočírovať“ ho aj na rovnej ceste môže byť problém. Rovnako tomu bolo aj pri stredajšej nehode pri obci Malanta neďaleko Nitry, kedy neovládateľné auto celú jednu stranu autobusu doslova rozpáralo. Cestujúci, ktorí sedeli na zasiahnutej strane, mali malú šancu na prežitie.

Preťažovanie áut bolo bežné

O kontrolu toho, či sa nákladné autá po cestách pohybujú naložené tak, ako určuje legislatíva, dozerá polícia. Ani pravidelné kontroly ale nezaručujú, že všetky nákladné autá jazdia podľa platných predpisov zákonov o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. „Bohužiaľ sa nájdu aj prípady, kedy sa pravidlá porušujú. Ide však o zlyhanie jednotlivca, respektíve spoločnosti, ktorá zodpovedá za nakladanie tovaru,“ povedala pre TREND Martina Baumann, hovorkyňa Združenia cestných dopravcov ČESMAD.

Zvýšenú mieru kontroly pre TREND potvrdili aj ľudia, ktorí sa profesiou vodiča živia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Tagy Arriva, nehoda, Nitra