Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto má najhoršiu ekonomiku na svete? Vedie Venezuela, v pätách má aj Južnú Afriku

19.04.2019, 13:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

V prvej desiatke rebríčka krajín Bloomberg Misery Index so slabou ekonomikou sú aj tri európske krajiny. Susedná Česká republika patrí, naopak, do prvej desiatky najlepších. Index však vychádza len z dvoch hlavných ukazovateľov - inflácie a nezamestnanosti. Nezohľadňuje, čo si môžu obyvatelia krajiny zo svojich príjmov dovoliť. Podľa ekonóma má preto slabú vypovedaciu hodnotu.

  • Tlačiť
  • 0

Nie je prekvapením, že rebríček štátov s najhoršou ekonomikou na svete vedie Venezuela. V tejto krajine ekonomika v postate kolabuje, hyperinflácia v státisícoch percent ožobračuje ľudí, ktorí utekajú v miliónoch do zahraničia. Tamojší politici sa zatiaľ hádajú, kto bude prezidentom a kto za to môže.

Zaujímavejšie sú ďalšie krajiny v rebríčku Bloomberg Misery Index, ktorý kombinuje infláciu s mierou nezamestnanosti. Na treťom mieste je napríklad Južná Afrika, ktorá patrí do skupiny štátov BRICS, ktorých ekonomiky by sa mali rýchlo rozvíjať a silnieť. Realita v tejto krajine je taká, že inflácia nie je síce veľmi vysoká (4,78 percenta v roku 2018), ale nezamestnanosť dosahuje podľa portálu statista.com viac ako 27 percent. Výsledkom je, že rast tamojšej ekonomiky bol v minulom roku len necelé jedno percento, čo je biedny výsledok pre najväčiu africku ekonomiku.

Neprehliadnite

Argentína a Turecko

Medzi štáty, kde sa ekonomike darí mizerne, patrí aj Argentína. Tá síce nemá vysokú nezamestnanosť (8,5 percenta), ale zato inflácia bola v minulom roku takmer 50 percent. Nedávno krajina dokonca zaviedla kontrolu cien v obchodoch.

Navyše tejto juhoamerickej krajine opäť stúpa štátny dlh a jej ekonomika sa prepadla na konci minulého roka do recesie, keď HDP klesol v štvrtom kvartáli o 6,2 percenta, čo bol najhorší výsledok od finančnej krízy v roku 2009. Argentíne sa nedarí aj napriek tomu, že dostáva štedrú pomoc od Medzinárodného menového fondu, ktorý podporuje proreformného prezidenta Mauricia Macriho.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ekonomika, HDP, Venezuela

Diskusia (0 reakcií)