Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kto najviac útočí: Vedú islamisti, ukrajinskí separatisti prekonali Taliban

15.01.2016, 12:22 | ČTK

Radikálna organizácia Islamský štát (IS) bola vlani druhým rokom najaktívnejšou neštátnou ozbrojenou skupinou na svete. Z celkových 18 987 registrovaných útokov týchto skupín v roku 2015 ich má IS na svedomí najmenej 3317, teda 17 percent.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Takmer polovica všetkých útokov sa odohrala v Sýrii a Iraku, okolo 50 percent z nich spáchal IS. Uviedlo to v správe londýnske poradenské a analytické stredisko IHS Jane‘s Terrorism and Insurgency Center.

Sledované atentáty definujú autori správy ako útoky, pri ktorých neštátny subjekt, jednotlivec alebo skupina, spácha politicky či ideologicky motivovaný zločin.

Týka sa to predovšetkým džihádistov IS, ktorých aktivita sa vlani oproti roku 2014 zdvojnásobila, hoci radikálna organizácia bola pod zvýšeným tlakom v Iraku a Sýrii.

„Napriek leteckým úderom koalície vedenej Američanmi a ruským náletom aj straty niektorých území sa zdá zrejmé, že teroristická skupina (IS) nestratila schopnosť organizovať a podnikať operácie,“ citoval zo správy portál izraelského denníka The Jerusalem Post.

Neprehliadnite

Niektorí experti arabského pôvodu začiatkom týždňa v Paríži naopak vo francúzskom parlamente tvrdili, že IS má problémy v teréne v Sýrii aj Iraku a že sklamal tamojšie sunnitské obyvateľstvo.

„Bombardovanie bezpochyby dostalo skupinu do ťažkostí,“ povedala poslancom napríklad výskumníčka ústavu FRS Myriam Benraadová.

Odborníci analytického strediska tiež upozornili na to, že vlani vykonalo radikálne afganské hnutie Taliban menej útokov než mimovládni ozbrojenci v Donecku na východe Ukrajiny.

„Viac ako 1 113 útokov na Ukrajine v roku 2015 predstavuje takmer strojnásobenie ich počtu oproti roku 2014. Odráža to silnejúcu vzburu separatistov vo východných oblastiach Ukrajiny,“ uviedli autori správy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Islamský štát, Ukrajina

Diskusia (0 reakcií)