Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto šéfuje nemocniciam

24.04.2012, 17:42 | Daniela Rifaiová | © 2012 News and Media Holding

V štátnych nemocniciach padajú už aj hlavy námestníkov

  • Tlačiť
  • 0

Turbulencie vo vedení štátnych nemocníc neustávajú. Po hromadnom odvolávaní riaditeľov sa o svoje miesta musia obávať aj námestníci. Poverení šéfovia v týchto dňoch pokračujú v personálnych výmenách. O funkcie už prišli námestníci v Banskej Bystrici, Nových Zámkoch, v Martine, v Nitre a  v Detskej fakultnej nemocnici Košice. Ďalšie zmeny sa dajú očakávať v najbližších dňoch.

Nový riaditeľ Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici  a poslanec NR SR za vládnu stranu Vladimír Baláž v pondelok odvolal doterajšieho námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Juraja Šváča. Namiesto neho vymenoval Jána Šulaja. Ten bol v období prvej vlády Roberta Fica dokonca riaditeľom nemocnice. V súčasnosti pôsobí aj ako poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja. Kandidoval za Smer-SD a ĽS-HZDS.

V Nových Zámkoch vymenoval staronový riaditeľ Imrich Matuška za námestníka pre úsek zdravotnej starostlivosti primára rádio-diagnostického oddelenia Tibora Firického, ktorý nahradil Bruna Rudinského.  

Imrich Matuška sa s Mariánom Karvajom striedajú na poste riaditeľa novozámockej nemocnice už druhýkrát. Mariána Karvaja odvolal v roku 2007 vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Imrich Matuška sa vtedy do vedenia nemocnice dostal prvý krát, Ivan Uhliarik však v októbri 2010 opäť dosadil Mariána Karvaja.

Svoje pôsobenie nedobrovoľne ukončí námestník pre prevádzku a informačné technológie v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) - Peter Štiak. Ďalší staronový riaditeľ - Juraj Hamžík, ktorý vystriedal Petra Bánovčina, sa totiž rozhodol jeho pracovné miesto zrušiť. „Úseky, ktoré riadil, pôvodne pracovali na inej úrovni v organizačnej štruktúre UNM a nevyžadovali si samostatné riadenie. Chceme sa k tomuto modelu vrátiť,“ informovala pre ZdravéZdravotníctvo.sk Katarína Kapustová z Fakultnej nemocnice Martin.

V detskej nemocnici v Košiciach odvolala Ingrid Urbančíková námestníka pre ekonomicko-prevádzkový úsek Jána Csalu. Jeho miesto obsadila Daniela Fürstenzellerová. Ingrid Urbančíková sa do vedenia tiež vracia po takmer dvojročnej pauze, kedy nemocnicu viedol Peter Krcho.

Ján Valocký z Fakultnej nemocnice Nitra už vymenil námestníka pre zdravotnú starostlivosť Petra Mondeka za Alenu Ďurišovú. Podľa informácií portálu ZdravéZdravotníctvo.sk malo dôjsť aj k ďalšiemu odvolaniu, vedenie nemocnice to však do uzávierky článku nepotvrdilo. Otázne je však najmä zotrvanie námestníka pre hospodársko-technické činnosti Ladislava Berecza. 

Podľa agentúry SITA vo funkciách skončili začiatkom týždňa aj riaditelia Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ), Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a Národného onkologického ústavu (NOÚ).

Šéfa NCZI Andreja Orbana nahradil Juraj Ochtinský. O uvoľnenie z funkcie požiadali riaditeľ NOÚ Tomáš Šálek a riaditeľ VOÚ Miroslav Jakubek. Do vypísania výberového konania Národný onkologický ústav povedie Jozef Dolinský.

Ilustračné foto na titulke _ Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)