Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto sú najväčšie biele kone na Slovensku a koľko dlhujú na daniach

30.11.2017, 13:41 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Zánik firmy formou zlúčenia využívali často podvodníci alebo podnikatelia v problémoch, aby sa vyhli daňovej povinnosti, prípadne trestnému stíhaniu. TREND sa v spolupráci so spoločnosťou FinStat pozrel na to, koľko takýchto zlúčení bolo v posledných mesiacoch a kto sú najväčší daňoví dlžníci.

  • Tlačiť
  • 2

Tisícky problémových firiem zanikli na poslednú chvíľu tak, že ich majitelia prepísali na biele kone alebo schránky založené na tieto účely. Od 8. novembra platí novela obchodného zákonníka, ktorá tieto nekalé fúzie postihuje.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) avizovala novelu, ktorá sprísnila podmienky na fúzie, ešte pred letom. Z analýzy FinStatu vyplýva, že odvtedy stihli rôzne subjekty zlikvidovať takýmto spôsobom okolo štyritisíc firiem.

„Kým v apríli sme v databáze FinsStat mali celkovo 14-tisíc spoločností zaniknutých formou zlúčenia, k dnešnému dátumu je to už viac ako 18-tisíc,“ uviedla Monika Ondrušeková z FinStatu.

Zlúčené firmy končili spravidla na niekoľkých známych adresách v eseročkách, ktoré bývajú často napísané na bezdomovcov, prípadne cudzích štátnych príslušníkov, teda na takzvané biele kone. Daňové úrady od nich dlžnú daň nevymôžu, lebo sú nekontaktné a nemajú žiadny majetok. Rovnako sú na tom aj ďalší veritelia.

V prípade trestného konania býva v týchto prípadoch pre políciu ťažké zdokumentovať trestnú činnosť, lebo dôkazy ako sú daňové doklady či účtovníctvo sa stratia alebo ich musia žiadať zo zahraničia.

Neprehliadnite

Populárny Francúz

Podľa FinStatu nástupnícke spoločnosti s obrím daňovým dlhom vlastnia na Slovensku nekontaktní cudzinci. Najvyšší daňový nedoplatok – takmer 24 miliónov eur v sebe akumulovala jedna jediná eseročka Relco, ktorej majiteľom je Francúz Amélio Malva Laurent Bilot-Magé. Zlúčilo sa do nej celkom 22 problémových firiem.

Na firme Relco vidno, ako jej dlh rástol potom, čo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy biele kone, daň, novela, obchodný zákonník