Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Noví europoslanci: bývalý minister, ekológovia aj prvý Róm

27.05.2019, 10:22 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Slovensko pozná mená svojich štrnástich zástupcov v Európskom parlamente. Na víťaznej kandidátke Progresívneho Slovenska a Spolu voliči zmenili poradie, keď svojimi preferenčnými hlasmi posunuli vyššie ekológov Michala Wiezika a Martina Hojsíka. Voliči zmenili poradie aj u kotlebovcov - Milan Uhrík a Miroslav Radačovský preskočili prvú dvojku na kandidátke. Do europarlamentu zasadne po štvrtýkrát Monika Beňová zo Smeru, ktorá získala najviac hlasov zo všetkých poslancov.

  • Tlačiť
  • 4

Progresívne Slovensko - Spolu

1. Michal Šimečka - 81 735 hlasov (35 rokov)

Michal ŠimečkaZdroj: TASR

Je podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko a expertom na európsku a zahraničnú politiku. Pôsobil v Prahe, Oxforde a Bruseli. Pred vstupom do Progresívneho Slovenska na Slovensko bol poradcom českého ministra zahraničia a výskumným pracovníkom Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. V roku 2018 ho pomáhal spoluzakladať, stal sa jeho podpredsedom. Doktorát získal v Oxforde vo Veľkej Británii, kde absolvoval aj magisterské štúdium. V Bruseli pracoval aj pre Borisa Zalu, pôsobil aj ako a externý výskumník v inštitúte CEPS. Začínal ako novinár v denníku SME a britských Financial Times.

2. Michal Wiezik - 29 998 (39 rokov)

Michal WiezikZdroj: Facebook / Michal Wiezik

Pôsobí ako ekológ, vedec a pedagóg na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene. V Spolu spolupracuje na tvorbe programu pre zelenú krajinu. V roku 2018 pripravoval stratégiu pre ochranu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Karpatské bukové pralesy. V súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku. Hovorí po anglicky a nemecky, dohovorí sa po poľsky, španielsky a rusky.

3. Martin Hojsík - 27 549 hlasov(42 rokov)

Martin HojsíkZdroj: Facebook / Martin Hojsík

Vyše 25 rokov je enviromentálnym aktivistom, venuje sa ochrane životného prostredia. Je členom predsedníctva Progresívneho Slovenska a expertom na životné prostredie. Environmentálnu agendu presadzoval v slovenskom parlamente, Európskom parlamente, či na pôde OSN. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy eurovoľby 2019