Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto využíva daňové raje? Preklepnite si ich sami, zverejnili megazoznam

10.05.2016, 01:32 | ČTK

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) rozšírilo svoju databázu o spoločnostiach a ľuďoch využívajúcich daňové raje, pridaných bolo viac ako 200-tisíc firiem a spoločností z kauzy panamských dokumentov (Panama Papers).

  • Tlačiť
  • 0

ICIJ so zverejnením databázy zároveň upozorňuje, že publikované boli hrubé dáta, z ktorých nevyplýva protizákonné využívanie daňových rajov.

Databáza uvádza orkem spoločností vytvorených v daňových rajoch a mien a adries, ku ktorým majetkové stopy vedú, aj názvy firiem a mená sprostredkovateľov, ktorí s vytvorením offshoreových subjektov pomáhali. Spravidla sú to právne kancelárie, ktoré v mene svojho klienta vznik spoločnosti riešili.

Neprehliadnite

Zverejnené naopak neboli záznamy z bankových účtov či korešpondencie. Samotné uvedenie na zozname automaticky neznamená, že sa osoba dopustila protiprávneho konania. To pripomína aj ICIJ.

Kauza Panamské dokumenty (Panama Papers) vypukla 3. apríla, keď niekoľko popredných svetových médií začalo zverejňovať informácie z viac ako 11,5 milióna dokumentov panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, z ktorých vyplynulo, že firma pomáhala svojim klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Panama papers

Diskusia (0 reakcií)