Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ktorých neonacistov vytiahol Kotleba do parlamentu

06.03.2016, 11:07 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Známi boli najmä z policajných správ ako organizátori protestov, na ktorých zneli fašistické a rasistické heslá. Kým doteraz ich ako extrémistov monitorovala polícia, po marcových voľbách budú sedieť v parlamente. Štrnásť kandidátov Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS) Mariana Kotlebu bude ako poslancov chrániť imunita a svoje extrémne prejavy môžu prednášať v pléne Národnej rady.

  • Tlačiť
  • 18

Napríklad štvorkou na kandidačnej listine ĽS NS jelekárka Natália Grausová z Bratislavy. Svojimi vyjadreniami zľahčovala okrem iného zodpovednosť politikov Slovenského štátu za deportácie Židov. Slovenský štát podľa nej nebol vojnovým a deportácie boli zastavené hneď, ako vláda zistila, že sú Židia fyzicky likvidovaní.

„Čo sa dialo potom v roku 1945, nemožno dávať na účet slovenského štátu, vypuklo takzvané Slovenské národné povstanie a Nemci prehrávali vojnu“ citovala ju agentúra TASR, keď vystúpila na jednej z osláv vzniku Slovenského štátu, na ktorej sa zišli neonacisti z Bratislavy. Samu seba označila N. Grausová za slovenskú vlastenku: „Nehanbím sa za svoje presvedčenie, milujem svoju vlasť.“

Prvé miesta na Kotlebovej kandidátke mali jeho blízki ľudia z úradu banskobystrického kraja. Keď sa stal M. Kotleba županom, obsadil viaceré miesta na župe členmi svojej strany a to na funkcie s vysokými platmi, čo vzbudilo pozornosť médií.

Neprehliadnite

Najprv si k sebe povolal Martina Beluského, ktorý je dvojkou na kandidátke. Uvádza, že je vyštudovaný inžinier. Trojkou na kandidátke je Rastislav Schlosár, ktorý je zástupcom riaditeľa Úradu Banskobystrického kraja. Šestkou zase Milan Uhrík, ktorý je na úrade riaditeľom.

M. Uhrík spoluorganizoval v septembri protest v Gabčíkove proti umiestneniu migrantov. Zišli sa na ňom slovenskí a maďarskí nacionalisti, ktorým polícia bránila vstúpiť do obce. Z Maďarska prišli extrémisti z Hnutia 64 žúp a strany Jobbik. Na pochode vystúpil aj R. Schlosár, ktorý skandoval, že „votrelci nám neprinesú pokoj ani blahobyt.“

Na zvolených miestach na kandidátke sú aj ľudia, ktorí pôsobia vo verejných sektoroch, napríklad mestský policajt Stanislav Drobný či učiteľ Stanislav Mizík. Na štrnástom mieste, ktoré je posledné zvolené do parlamentu, je manažér e-shopu zo Spišskej Belej Milan Mazurek.

Na kandidátke mal na nižších miesta Kotleba kontroverzného herca Rastislava Rogela. Bývalý spevák neonacistických skupín Krátky proces a Juden Mord čelil aj obžalobe z trestného činu výtržníctva a prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Krajský súd ho oslobodil. V jednej epizóde seriálu Ordinácia v ružovej záhrade účinkoval v tričku s nápisom 88, čo je znak neonacistov. Čísla vyjadrujú fašistický pozdrav Heil Hitler, keďže H je ôsme písmeno v abecede.

Za M. Kotlebu kandidoval na 25. pozícii aj dlhoročný poslanec Ján Cuper. Kedysi bol tvárou HZDS. Právnik a učiteľ spôsobil pred vyše desiatimi rokmi dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu.

Ani jeden z menovaných sa nedokázal prekrúžkovať na vyššie miesta, podarilo sa to však z 33. pozície Martinovi Kotlebovi, bratovi Mariana Kotlebu.

Samotný Marian Kotleba, jednotka kandidačnej listiny ĽS NS, je známy svojimi rasistickými prejavmi, zameranými proti Rómom. Obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd bol v roku 2009, keď na oslavách 70.výročia založenia Slovenského štátu kričal „Na stráž“. Bratislavská okresná prokuratúra trestné stíhanie zastavila.

14 kandidátov ĽS NS, ktorí sa dostanú do parlamentu

1. Ing. Mgr. Marian Kotleba - 38 r., predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Banská Bystrica

2. Ing. Martin Beluský, PhD., 28 r., generálny riaditeľ, Piešťany

3. Mgr. Rastislav Schlosár, 31 r., predseda predstavenstva akciovej spoločnosti, Bacúrov

4. Juraj Kolesár, 37 r., technik, Košice

5. MUDr. Natália Grausová, 62 r., lekárka, Bratislava

6. Ing. Milan Uhrík, PhD., 31 r., riaditeľ úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, Komjatice

33. Ing. Martin Kotleba 37 r., ekonóm, Banská Bystrica

7. Ondrej Binder, 45 r., stolár, Svätý Anton

8. Bc. Stanislav Drobný, 45 r., mestský policajt, Piešťany

9. Andrej Medvecký, 28 r., živnostník, Tvrdošín

10. Bc. Ján Kecskés, 26 r., tajomník predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, Nitra

11. Mgr. Stanislav Mizík, 52 r., učiteľ, Rovné

12. Peter Krupa, 35 r., elektrotechnik, Nová Dubnica

13. Ing. Jana Nehézová, 41 r., vedúca oddelenia, Staré Hory

  • Tlačiť
  • 18

Tagy Kotleba, Parlamentné voľby 2016