Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kuba urobila krok ku kapitalizmu. V ústave uzná súkromné ​​vlastníctvo

15.07.2018, 11:14 | ČTK

Kuba v sobotu zverejnila podrobnosti z návrhu novej ústavy, ktorú by mal tento mesiac schváliť parlament. Podľa agentúry AP bude okrem iného vytvorená funkcia premiéra a výkon prezidentskej funkcie bude obmedzený na dve päťročné obdobia.

  • Tlačiť
  • 0

Krajina tiež prvýkrát oficiálne uzná súkromné ​​vlastníctvo a voľný trh. Vedúca úloha komunistickej strany v ústave ale zostane zachovaná, rovnako bude zachovaná kľúčová úloha štátnych podnikov a centrálneho plánovania v ekonomike, napísal stranícky denník Granma.

Kuba kvôli zlej ekonomickej situácii už niekoľko rokov prechádza obdobím opatrných reforiem, ktoré čiastočne umožnili súkromné ​​podnikanie či predaj bytov. Terajšia ústava z roku 1976 ale oficiálne zakazuje príjmy, ktoré pochádzajú z „vykorisťovania práce druhých“.

Neprehliadnite

Zmeny majú okrem ekonomických otázok nastať aj v spoločenskej sfére. Nová ústava zakáže diskrimináciu na základe pohlavia, etnického pôvodu či fyzického postihnutia. Organizácie bojujúce za práva sexuálnych menšín dúfajú, že ústava tiež legalizuje sobáše ľudí rovnakého pohlavia, napísal spravodajský server BBC News.

Navrhovaná ústavná reforma, ktorú opisuje sobotňajšie vydanie najväčšieho kubánskeho denníka Granma, by mala byť po schválení parlamentom ešte tento rok predložená občanom na ​​odsúhlasenie v referende.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Kuba, prezident, reformy

Diskusia (0 reakcií)