Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kúpeľom Brusno už nehrozí krach, veritelia im odpustia časť dlhov

13.10.2014, 11:10 | SITA

Veritelia Kúpeľov Brusno, ktoré sú v reštrukturalizácii, odvrátili hrozbu konkurzu. Dohodli sa totiž na prijatí reštrukturalizačného plánu. Stalo sa tak ešte počas minulého týždňa, za plán hlasovalo viac ako 97 percent z nich. Reštrukturalizačný plán ešte musí potvrdiť Okresný súd Banská Bystrica, ktorý má na to lehotu 15 dní od doručenia návrhu.

  • Tlačiť
  • 0

"Veriteľmi schválený reštrukturalizačný plán počíta s uspokojením jednotlivých skupín zabezpečených veriteľov v rozsahu 100 % ich zistených pohľadávok. Pre skupinu nezabezpečených veriteľov je plánované uspokojenie v rozsahu 10 % a pre skupinu podriadených veriteľov počíta plán s uspokojením 5 % zistených pohľadávok," konštatujú kúpele.

Veritelia v reštrukturalizácii prihlásili pohľadávky cez 31 miliónov eur. Uspokojenie najväčších veriteľov je rozvrhnuté na nasledujúcich 13 rokov. Kúpele sú presvedčené, že nie je dôvod, aby plán nebol súdom schválený.

Ako pred časom informoval denník Hospodárske noviny, konkurz kúpeľom hrozil pre desaťmiliónovú pôžičku, ktorú si vzali na rekonštrukciu od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, no nestíhali ju splácať. Do problémov ich mala predvlani dostať zmena systému preplácania procedúr od zdravotných poisťovní, kedy peniaze za úkony dostávali s takmer polročným oneskorením. So splátkami tak začali meškať.

Kúpele podotýkajú, že reštrukturalizačný plán zabezpečuje vyššiu mieru uspokojenia veriteľov v porovnaní s konkurzom, ktorý by bol likvidačný nielen pre kúpele, ale mal by významný ekonomický dopad pre celé široké okolie.

Viac ako 180-ročná tradícia kúpeľníctva v Brusne by tak mala pokračovať aj naďalej, spoločnosť je rada, že nebude nasledovať osud chátrajúcich kúpeľov Korytnica. "Je to dobrá správa nielen pre viac ako 150 zamestnancov a ich rodiny, ale aj pre štát, ktorému sa v regióne dlhodobo nedarí znižovať nezamestnanosť, a kde sa evidovaná miera nezamestnanosti blíži k 17,3 %," uvádzajú kúpele vo vyhlásení. Aj naďalej plánujú expandovať na trhu ako s kúpeľnou liečbou tak aj s balenou minerálnou vodou. Aktuálne budujú nové kúpeľné kapacity.

V kúpeľoch Brusno sa liečia choroby pečene, pankreasu či obehovej a tráviacej sústavy. Brusnianska minerálka sa ako jedna z mála slovenských vôd vyváža do Ruska.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy bankrot, krach, reštrukturalizácia

Diskusia (0 reakcií)