Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kuvajt zakáže dlžníkom vycestovať

29.11.2012, 10:16 | ČTK

Previnilci budú môcť vyrovnať dlhy aj na letiskách alebo hraniciach

  • Tlačiť
  • 1

Až 100-tisíc Kuvajťanom môžu súdy zakázať vycestovať z krajiny, ak títo ľudia nezaplatia svoje dlhy voči štátu. Oznámilo to ministerstvo spravodlivosti, ktoré týmto zavádza nový systém vymáhania dlhov.

Podľa novín Kuwait Times tento dlh predstavuje 12 miliónov kuvajtských dinárov (32,9 milióna eur). Ide o nedoplatky za štátne služby a tiež o pokuty vymerané za kriminalitu.

Od januára 2013 sa v Kuvajte zavedie nový systém čiernej listiny, na ktorú sa budú automaticky pripisovať mená dlžníkov. Zákaz vycestovania je prvým štádiom postihu. Nasledovať má zablokovanie transakcií s ministerstvom poskytujúcim služby obyvateľstvu. Nakoniec čaká dotyčných predvolanie na súd a v prípade usvedčenia až polročné väzenie.

Zákaz vycestovania bude automaticky zrušený, akonáhle dlh doplatia. Bude to možné nielen na príslušnom ministerstve, ale aj na letiskách a hraničných priechodoch, kde na tento účel zriadia nové pokladne.

Opatrenie sa netýka len rodených Kuvajťanov, ale aj cudzincov, ktorí v tejto blízkovýchodnej krajine žijú. Kuvajt má 3,7 milióna obyvateľov, z ktorých zhruba dve tretiny tvoria cudzinci.

Zdroj: Foto - SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 1