Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kvalita učiteľov je podľa verejnosti väčší problém ako ich nízke platy

23.02.2016, 17:25 | lk | © 2016 News and Media Holding

Takmer 52 percent Slovákov súhlasí s názorom, že učitelia by mali štrajkovať, aby dosiahli splnenie svojich požiadaviek. Nízke platy však podľa verejnosti nie sú najvýraznejším problémom školstva. Za vážnejší považujú spôsob prerozdeľovania prostriedkov a nízke investície štátu. Pred výškou miezd sa v zozname problémov objavila napríklad aj kvalita učiteľov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Názory verejnosti zisťovala agentúra 2muse na reprezentatívnej vzorke 1 071 ľudí od 11. do 14. februára, teda v čase, keď učiteľské protesty vrcholili.

Na tom, že stav školstva si žiada naliehavé riešenia, sa zhodlo až 82 percent respondentov. Za menej naliehavé ich považuje 12 percent Slovákov a len 4 percentá si myslia, že situácia vôbec nie je naliehavá. Z tém, na ktoré sa prieskum pýtal, je školstvo druhým najvážnejším problémom po zdravotníctve. 

Už menej jasno majú Slováci v tom, či je štrajk učiteľov vhodným riešením. Absolútnu podporu mu vyjadrilo 25 percent Slovákov a ďalších 26 percent sa k takémuto riešeniu „skôr“ prikláňa.

Nízke platy na chvoste záujmu

Ako vidieť na ďalšom grafe, za najvážnejší problém považujú Slováci spôsob prerozdeľovania prostriedkov v školstve a nízke investície štátu. Výška miezd sa objavila až na dvanástej priečke. 

To, že do školstva dávame málo peňazí, potvrdila aj analýza, ktorú minulý týždeň publikovala OECD. Organizácia považuje normatívne financovanie na Slovensku za prehľadné a flexibilné. Školy majú podľa nich vysoký stupeň finančnej autonómie. Problém však je, že im dávame málo peňazí.

Zo správy organizácie vyplýva, že viac peňazí si môžeme dovoliť vzhľadom na hospodárske podmienky a fiškálnu politiku vlády. Slovensko by sa podľa OECD malo prioritne zamerať na rozšírenie predškolského vzdelávania a zvýšenie platov učiteľov a vedúcich pracovníkov školy. 

Otázka: Do akej miery považujete nasledovné ako problémy slovenského školstva?

Najväčšie problémy školstvaZdroj: 2muse

Ktoré požiadavky podporuje verejnosť?

Spomedzi požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov má najväčšiu podporu snaha o navýšenie rozpočtu o 400 miliónov eur. Naopak, najmenšiu podporu má zvyšovanie tarifných platov. 

Otázka: Do akej miery podporujete požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov?

Podpora verejnosti požiadavkám učiteľovZdroj: 2muse

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy 2muse, postoj verejnosti, prieskum, štrajk, učitelia

Diskusia (0 reakcií)