Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lacné dochádzanie bez autobusu: koľko ušetrí a ako funguje digitálny autostop

25.06.2018, 05:06 | Adrián Berecz | © 2018 News and Media Holding

Bývam v Nitre, pracujem v Bratislave. Od redakcie ma delí necelých 90 kilometrov a približne hodina času. Dochádzať môžem buď vlastným autom, alebo autobusom. Cesta autom je rýchlejšia, komfortnejšia a praktickejšia, zároveň však drahšia. Autobus vychádza lacnejšie, no spravidla je pomalší, menej komfortný, časovo a priestorovo obmedzený pevným cestovným harmonogramom a príchodom/odchodom iba z jedného bodu, z autobusovej stanice. Potom je tu ďalšia možnosť, ktorá kombinuje pozitíva z oboch spôsobov – spoločné cestovanie autom či hľadanie si spolujazdcov, aby cesta dávala ekonomickejší zmysel. Spájať neznámych ľudí s cieľom rozložiť cestovné náklady pomáha napríklad Facebook či internetové platformy ako BlaBlaCar.

  • Tlačiť
  • 10

V závislosti od spôsobu jazdy či cien pohonných hmôt môže spotrebovať auto počas cesty z Nitry do Bratislavy benzín či naftu v priemere od sedem až do pätnásť eur. Cesta pritom nezahŕňa vedľajšie nepriame výdavky ako diaľničnú známku, opotrebovanie či pravidelný servis.

Aby šofér čiastočne kompenzoval svoje náklady, vyplatí sa mu zháňať si ľudí, ktorí majú aspoň približne rovnaký cieľ cesty a ktorí mu tak prispejú na palivo.

Ak nevie zložiť partiu z vlastných známych či priateľov, na internete existuje viacero webov, ktoré inzerujú či sprostredkúvajú spolujazdy. Na Facebooku nájdete desiatky stránok či verejných skupín s názvami ako „Spolujazda Tatry <-> Brno“ či „Spolujazda Praha – Bratislava“ s tisíckami členmi, ktorí hľadajú či ponúkajú odvoz za ceny konkurujúce hromadnej doprave.

Neprehliadnite

Lacnejšie ako autobus

Ak sa šoférovi, ktorý každý pracovný deň jazdí medzi Nitrou a Bratislavou, podarí obsadiť všetky tri voľné miesta v aute a každý spolujazdec prispeje troma eurami, dochádza ku klasickej win-win situácii –

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy BlaBlaCar, dochádzanie do práce, sharing economy