Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lacné hypotéky pokračujú. ECB podrží nízke úroky ešte aspoň rok

25.07.2019, 15:55 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Slabý ekonomický rast eurozóny, viaceré politické riziká vrátane obchodnej vojny, či nedoriešeného brexitu a prepad júnovej inflácie. To sú všetko faktory, ktoré tlačia Európsku centrálnu banku (ECB) do kúta. Analytici si preto myslia, že ďalšie kolo uvoľňovania menovej politiky je za dverami, otázne je len jeho načasovanie a forma.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy

banky, ECB, úroky

ECB na svojom júlovom zasadnutí opäť nezmenila základnú úrokovú sadzbu a nechala ju na nule. Tiež depozitná sadzba ostala záporná na úrovni -0,4 percenta. Hoci niektorí analytici očakávali možnosť jej zníženia na -0,5 percenta, pravdepodobnosť bola len pätinová. Skôr predpokladajú, že centrálni bankári z Frankfurtu sa k tomu odhodlajú až v septembri.

Banková rada ECB tiež potvrdila, že sadzby ostanú takto nízke, prípadne ešte môžu klesnúť až v prvom polroku 2020. Slováci sa teda môžu tešiť s pokračovania ultra lacných hypoték či spotrebných úverov.

Neprehliadnite

Vyčkávanie do jesene

Kto očakával, že sa dočká od bankárov z Frankfurtu aspoň nejakých náznakov budúceho vývoja menovej politiky, bol sklamaný. Veľa toho neprezradil ani guvernér ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii. Dôvody udržiavania nízkych úrokov vysvetlil slabým rastom ekonomiky, nízkou infláciou a geopolitickými rizikami, ako sú obchodné vojny či spomalenie ekonomiky v Číne. Spomenul tiež, že najmä výrobné podniky v Európe znižujú produkciu a tým aj rast ekonomiky eurozóny. Tá rástla v prvom kvartáli medziročne len o 1,2 percenta.

Navyše viaceré predstihové ukazovatele tiež poukazujú na slabnúcu výkonnosť niektorých veľkých ekonomík EÚ. Naposledy to bol Ifo inštitút so svojím IFO indexom, ktorý ukazuje náladu medzi podnikateľmi v Nemecku. Tento index v júli klesol na 95,7 z júnovej hodnoty na úrovni 97,4.

„Eurobanka pravdepodobne vyčká na krok amerického Fedu a čerstvé ekonomické dáta vrátane rastu eurozóny v druhom kvartáli. Nastavenie menovej politiky modifikuje zväčša spolu s novou prognózou, ktorá bude revidovaná v septembri,“ hovorí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy banky, ECB, úroky