Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lacné požierače energie: prečo architekti upúšťajú od sklenených veží

08.08.2018, 05:10 | Veronika Rajničová | © 2018 News and Media Holding

„Žiadna forma architektúry nestelesňuje 20. storočie tak ako sklenená veža,“ píše pre CNN Oscar Holland. „Od Manhattanu po Moskvu sa oslňujúce mrakodrapy stali nielen praktickou odpoveďou na husto zaľudnené mestá, ale aj vyhľadávaným symbolom progresu.” Teraz však viacerí prominentní architekti a urbanisti od skla upúšťajú.

  • Tlačiť
  • 6

Ešte pred katastrofickými scenármi o roztopenom aute od odleskov budovy a o šialených účtoch za klimatizáciu v letných horúčavách si pripomeňme, prečo sa sklo ako stavebný materiál pre mrakodrapy dostalo na výslnie.

Sklenená tabuľa je lacná a ľahko nahraditeľná. Developerom sa páči dostatok denného svetla a poskytnutie výhľadov, za ktoré si môžu účtovať extra peniaze. Architekt Ken Shuttleworth, ktorý stál aj pri zrode „londýnskej uhorky“, však upozorňuje na to, že údržba nie je finančne ani ekologicky výhodná.

Neprehliadnite

„Pre mňa je sklo skôr symbolom požierania energie. Musíme sa pohnúť smerom k viac energeticky prijateľným materiálom a pokúsiť sa o šetrenie zdrojov,” myslí si K. Shuttleworth. Podľa OSN až 40 percent svetovej spotreby energie a približne jednu tretinu skleníkových plynov možno prisúdiť budovám.

Čo s tým? Vďaka tieňovaniu, zdvojovaniu skla a novým vymoženostiam sa podarilo tepelné úniky a, naopak, zadržiavanie tepla do istej miery korigovať. K. Shuttleworth však trvá na tom, že technológia raz príde do bodu, keď už nebude môcť ísť ďalej.

Nezmysel na spodných poschodiach

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy architektúra, Bratislava, mrakodrap, sklo