Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lajčák zatajuje informácie, tvrdí Beblavý po preštudovaní dokumentov

19.12.2016, 12:10 | SITA

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neposkytlo takmer žiadne z kľúčových dokumentov, ktoré si vyžiadali poslanci NR SR po poslaneckom prieskume v prípade podozrenia na predražené podujatie slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie organizované Agentúrou Evka. Povedal to na tlačovej besede nezaradený poslanec Miroslav Beblavý po tom, čo si preštudoval poskytnuté dokumenty. Ako dodal, informácie mali byť podľa zákona verejne prístupné každému občanovi.

  • Tlačiť
  • 2

Dokumenty po poslaneckom prieskume, ktorý vykonali členovia Zahraničného výboru NR SR v rezorte diplomacie v súvislosti s obvineniami bývalej zamestnankyne ministerstva Zuzany Hlávkovej, neobsahovali podľa M. Beblavého dôležité informácie, čím podľa poslanca ministerstvo zahraničia porušilo zákon.

Neprehliadnite

Napriek tomu, že poslancom rezort prisľúbil možnosť komunikovať so zamestnancami ministerstva, „poslanci môžu hovoriť len s tými, ktorí nepovedia nič nevhodné, pri ostatných by to bolo porušenie ústavy“.

Ako Beblavý uviedol, ministerstvo odmietlo zverejniť ostatných uchádzačov, okrem Agentúry Evka, ani nezaslalo určenie plánovanej ceny zákazky, ani opis výberového procesu.

„Ministerstvo nevyvrátilo žiadne tvrdenia Zuzany Hlávkovej,“ povedal M. Beblavý. „Dostupné údaje potvrdzujú, že išlo o nehospodárne a zle pripravené podujatie a že pani Zuzana Ťapáková na príprave podujatia na predstavenie loga SK PRES participovala,“ dodal.

„K dnešnému dňu preukázateľne vieme, že na akciu bolo vynaložených minimálne 247 041, 44 eura,“ spresnil M. Beblavý s tým, že suma zahŕňa platbu Agentúre Evka, prenájom SND, honoráre umelcov, občerstvenie.

Svoje závery M. Beblavý poskytne ostatným členom zahraničného výboru, ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi, ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, premiérovi Robertovi Ficovi, Najvyššiemu kontrolnému úradu a Úradu pre verejné obstarávanie.

Podľa M. Beblavého totiž minister M. Lajčák a ministerstvo „zatajujú informácie, vyhovárajú sa, porušujú zákony a snažia sa manipulovať poslancov aj verejnosť“.

Poslanecký prieskum vykonali poslanci na základe podnetu bývalej zamestnankyne Zuzany Hlávkovej, ktorá tvrdí, že podujatie nebolo zorganizované podľa pravidiel, neprebehlo štandardné verejné obstarávanie a konečná suma za organizáciu podujatia tak bolo neprimerane vysoká.

Hovorca ministerstva Peter Stano uviedol, že „ide o subjektívnu a selektívnu interpretáciu podkladov ministerstva jedným poslancom“. „My sme Zahraničnému výboru NR SR poskytli všetko, čo sme mohli a podľa zákona mali. Navyše aktívne a z našej iniciatívy spolupracujeme aj s najvyššími kontrolnými orgánmi štátu, ktoré sme požiadali o preverenie predsedníckych podujatí,“ reagoval P. Stano.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy kauza, Miroslav Beblavý, Miroslav Lajčák