Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firma z Levoče predáva lákavé dlhopisy. Je stratová a robí čudné prevody

23.01.2020, 14:10 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

Spoločnosť Helske podniká vo výrobe ekologických stavebných materiálov na Slovensku. Vydáva aj dlhopisy v Česku a stavia domovy dôchodcov v Nemecku. Jej biznis model udivuje odborníkov.

 • Tlačiť
 • 10

V Česku sa darí trhu s firemnými dlhopismi oveľa viac ako na Slovensku. Trh je likvidnejší a príťažlivejší. Aj preto láka investorov, ktorí prahnú po vyšších výnosoch v ére nízkych úrokov v bankách.

Najnovšie tam ide vydávať dlhopisy až za 1,4 miliárd českých korún (asi 56 miliónov eur) Helske Limited, čo dcérska firma slovenskej spoločnosti Helske. Tá sa zameriava na výrobu stavebných omietok a sadrokartónu s použitím nanotechnológie.

Český denník E15.cz si všimol, že táto firma je veľmi ambiciózna v získavaní cudzích zdrojov cez dlhopisy. Jednak sľubuje investorom vysoké výnosy a jednak je na Slovensku v uplynulých rokoch stratová. Česká národná banka jej pritom dovolila v dlhopisovom prospekte neuvádzať údaje o svojom minulom podnikaní. Okolo firmy je však viac otáznikov.

Neprehliadnite

Lákavé dlhopisy

V Česku Helske sľubuje investorom päť- a 6,23-percentný ročný výnos na dlhopisoch. Na Slovensku bola firma v minulosti ešte štedrejšia. Investorom sľubovala lákavý výnos sedem až osem percent, čo je podľa odborníkov vysoko nadštandardný výnos na slovenskom trhu.

„Je to na súčasné pomery vysoký úrok, jeden z najvyšších, aké sa na trhu pohybujú. Predpokladám, že pre investorov ide o pomerne vysoké riziko,“ myslí si riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

Analytik J&T banky Stanislav Pánis si tiež myslí, že ide o pomerne vysoký výnos. Podľa neho tiež záleží na tom, aké dlhopisy firma vydáva, či sú zabezpečené, prípadne, akými aktívami a na čo chce použiť výťažok z predaja.

Na druhej strane Matej Rusňák, konateľ spoločnosti Helske Limited, si myslí, že ich dlhopisy majú štandardný výnos. „Trh jasne ukazuje, že štandardom je úročenie od troch do 7,25 percenta, takže naša ponuka koreluje s trhom,“ obhajuje emisiu dlhopisov.

Pred troma rokmi TREND písal, že táto firma a jej dcéry spravili už na Slovensku najmenej tri emisie dlhopisov. Dohromady si cez ne chcela požičať do 21,5 milióna eur. O tom, že nejde o malé peniaze svedčia aj dáta z Národnej banky Slovenska, ktorá eviduje objemy dlhopisov nefinančných firiem. Mesačne sú to desiatky miliónov eur.

Kam idú peniaze

Helske pre denník E15 tvrdí, že získané zdroje z dlhopisov chce využiť na výstavbu domov pre seniorov najmä v Nemecku. To je ďalší pilier jeho biznisu okrem omietok. Podľa M. Rusňáka chce firma fungovať v 15 lokalitách po celom Nemecku. V prvej etape otvorila a prevádzkuje zariadenia už v troch lokalitách.

Zaujímavejšie je, kde končia peniaze z emisií dlhopisov. Podľa českého denníka v britskej materskej firme Helske Limited. Požičiava si ich od svojich slovenských dcér.

Podľa odborníkov to nemusí byť nič nezvyčajné, ale firma by mal byť v tomto transparentná. „V prvom rade o tom musia byť informovaní investori, ktorí si tieto dlhopisy kúpili. To znamená, že to musí byť uvedené v prospekte,“ myslí si M. Ovčarik.

Kto sú kupci dlhopisov firmy Helske, teda ich investormi, nechce firma bližšie prezradiť, lebo ich považuje za dôverné.

„Klientov môžeme zaradiť do skupiny investorov, ktorí chcú investovať do nových projektov, a to s vedomím, že ide o konzervatívne projekty v rámci diverzifikácie ich investičného portfólia,“ prezrádza M. Rusňák.

Stratové dcéry a nízke tržby

Otázniky vyvoláva aj dosť neprehľadná holdingová štruktúra firmy Helske. Na Slovensku má táto firma viac ako 30 spoločností – eseročiek aj akcioviek.

Podľa analytikov je každý holding jedinečný, preto je ťažké hovoriť o tom, či to je bežné. Väčšina z tých firiem je podľa portálu Finstat.sk stratová s minimálnymi tržbami. Najvyššie tržby mala eseročka Helske v roku 2017 vo výške 3,4 milióna eur, ale tie klesli na 800-tisíc eur v roku 2018, čím sa firma dostala do dvojmiliónovej straty.

Helske pre E15.cz vysvetľuje zlé finančné výsledky tým, že firma sa v roku 2018 zmenila na holding a jej tržby sa rozdelili do viacerých dcérskych spoločnosti.

Ďalšia podozrivá vec, na ktorú upozorňuje český denník je, že Helskefichte, dcéra Helske na Slovensku, získala len emisiou dlhopisov za uplynulé dva roky 7,2 milióna eur, čo tvorí až 90 percent jej majetku. Podľa odborníkov ide o pomerne vysoký podiel cudzích zdrojov, ale záleží aj na tom, v akom odvetví podniká a ako sú na tom z pohľadu zadlženia podobné firmy.

Pri niektorých projektoch, ktoré sa takto financujú to nemusí byť anomália. Platí, že čím väčší pomer cudzích zdrojov, získaných napríklad aj predajom dlhopisov, tým rizikovejší projekt,“ dodáva M. Ovčarik.

Prečo nie cez banky

Pri podnikaní firmy Helske sa núka ďalšia otázka. Prečo spoločnosť nejde pri rozvoji biznisu skôr formou bankových úverov, ktoré sú dnes veľmi lacné oproti drahšími dlhopisom?

Helske to vysvetľuje tým, že na trhu je bežné, že pri kapitálovo náročných projektoch sa v prvej fáze na financovanie využívajú dlhopisy. „Až v nasledujúcich fázach projektov sa štandardne využíva financovanie cez inštitucionálnych investorov a bankové úvery,“ dodáva M. Rusňák.

Podľa odborníkov pri emisii dlhopisov má firma väčšiu voľnosť a slobodu pri podnikaní. Pri využívaní kapitálu, nemusí plniť veľa požiadaviek bánk. „Banky nie sú ochotné financovať niektoré biznisy, lebo ich považujú za príliš rizikové,“ dodáva analytik S. Pánis.

Banky sú pri poskytovaní peňazí oveľa dôslednejšie z pohľadu hĺbkovej analýzy firmy a jej podnikateľských plánov.

„Banka často zakladá majetok firmy. Pravidelne vyhodnocuje hospodárenie firmy, plnenie dohodnutých pravidiel, plnenie finančných ukazovateľov, ktoré hovoria, aká je kvalita firmy,“ vysvetľuje M. Ovčarik.

Na čo sa pozerať pri investovaní do firemných dlhopisov

 • výsledky hospodárenia z predchádzajúcich rokov
 • súčasné zadlženie
 • dĺžka podnikania
 • postavenie na trhu
 • vlastník emitenta
 • holdingová štruktúra firmy
 • jej biznis partneri

Pozor na kreditné riziko

Aj preto by mali byť investori do dlhopisov firmy Helske opatrní. Korporátne dlhopisy nesú so sebou najmä kreditné riziko, teda schopnosť emitenta splácať svoje záväzky z takýchto dlhopisov.

„Investícia do dlhopisov je de facto poskytnutím pôžičky emitentovi na jeho podnikanie, s ktorým je spojené riziko,“ vysvetľuje hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer.

V prospekte firmy a jeho emisných podmienkach sa investor nedozvie veľa o rizikách spojených s daným dlhopisom.

„Emisné podmienky sú súhrnom práv a povinností emitenta a majiteľa dlhopisu. Nemajú účel informačného dokumentu, ktorý obsahuje aj informácie o rizikách daného dlhopisu,“ vysvetľuje P. Majer. Je to teda dokument len so základnými informáciami o právach medzi veriteľom a dlžníkom.

NBS síce kontroluje prospekt emitenta, ale len to, či spĺňa formálne náležitosti. Vykonáva dohľad, nie audit. Emitenti sú spravidla nefinančné spoločnosti, ktoré nespadajú pod dohľad NBS.

Dlhopis firmy môže byť aj zabezpečený – napríklad ručiteľom alebo nehnuteľnosťou. Ani to nemusí znamenať menšie riziko pre investora. NBS upozorňuje na to, že ručiteľom niekedy býva aj materská spoločnosť emitenta. To znamená, že zabezpečenie dlhopisu neznamená bezpečnejší dlhopis.

Ďalšie riziko investovania do firemných dlhopisov na Slovensku je v tom, že je veľmi nelikvidný a pomerne malý, hoci v uplynulých rokoch dynamicky rastie. Ak by sa investor rozhodol svoj dlhopis predať, nemá veľmi komu. „Väčšina investorov drží dlhopisy do splatnosti a neobchoduje s nimi. Mnohé dlhopisy ani nie sú verejne obchodované,“ dodáva M. Ovčarik.

Helske na Slovensku

Firma na Slovensku podniká od roku 2013. Má v pláne vyrábať sadrokartónové dosky a interiérové omietky. Na webe Helske sa píše, že ich izolačné materiály majú mať ekologickú pridanú hodnotu a vytvárať zdravšiu mikroklímu v interiéroch budov.

Spoločnosť má aj medzinárodný patent na technológiu Nano Coat, ktorá je vraj revolučná v stavebníctve. V minulosti firma spolupracovala so Stavebnou fakultou Technickej Univerzity v Košiciach. Spoločne vypracovali aj dva projekty cez Operačný program Výskum a inovácie. Podľa informácii TRENDU ich projekty neboli úspešné. Spolupráca so Stavebnou fakultou však pokračuje.

Firma už v roku 2018 dokončila výstavbu dvoch výrobných hál v priemyselnej zóne v Levoči. Vo výstavbe je administratívna budova a v ďalšej fáze plánuje rozšíriť fabriku o ďalšiu halu.

V tom čase zamestnávala 70 ľudí. Podľa Korzára plánuje ku koncu tohto roka zamestnávať 200 až 250 ľudi. „Momentálne vyrábame v jednej výrobnej zmene a zamestnávame 113 ľudí. Pri spustení ďalších zmien plánujeme naberať ďalšie desiatky zamestnancov,“ dodáva M.Rusňák.

Pôvodne chcela firma stavať fabriku pri Spišskej Novej vsi. Levoča zvíťazila aj preto, lebo je tam blízko diaľnica.

 • Tlačiť
 • 10

Tagy bilboardy, doprava, mestá, reklama