Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Lekári bez hraníc prestali zachraňovať utečencov v Stredomorí

13.08.2017, 09:09 | ČTK

Medzinárodná zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc (MSF) pozastavila záchranné operácie v oblasti Stredomoria, kde sa snažia migranti z Afriky dostať do Talianska. Organizácia oznámila, že tak robí kvôli väčšiemu ohrozeniu, ktorému sú jej príslušníci vystavení zo strany líbyjských pobrežných hliadok. Sťažuje sa aj na väčšie obštrukcie, ktorým čelí aj zo strany talianskych úradov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

„Pozastavili sme činnosť, pretože máme pocit, že ohrozujúce správanie zo strany líbyjskej pobrežnej stráže je veľmi vážne. Nemôžeme posielať našich kolegov do nebezpečenstva,“ povedal agentúre Reuters šéf talianskej pobočky Lekárov bez hraníc Loris de Filippi.

Neprehliadnite

V posledných štyroch rokoch do Talianska dorazilo takmer 600-tisíc migrantov, väčšinou z Líbye. Tam sa až posledné obdobie s pomocou peňazí Európskej únie formujú pobrežné hliadky, ktoré sa snažia brániť tomu, aby sa prisťahovalci vydávali s pomocou prevádzačov na nafukovacích člnoch na more. Pri prekonávaní Stredozemného mora už v oblasti zahynulo viac ako 13-tisíc ľudí.

Príliv migrantov sa stal veľkou politickou témou v Taliansku, ktoré čakajú počiatkom budúceho roka parlamentné voľby. Súčasná vláda sa snaží proti príchodu nových migrantov vystupovať stále razantnejšie. Vydala aj kódex pre činnosť mimovládnych humanitárnych organizácií pri zachraňovaní migrantov. Lekári bez hraníc ho však odmietli. Uviedli, že kódex neprijmú s ohľadom na humanitárne zásady „nezávislosti a neutrality“.

Záchranné akcie prerušili ďalšie organizácie

K sobotňajšiemu rozhodnutiu Lekárov bez hraníc sa pripojili organizácie Save the Children a nemecká Sea Eye. Organizácia Save the Children oznámila, že jej loď Vos Hestia nevypláva z prístavu na Malte, pokiaľ nedostane od líbyjských úradov uistenie o bezpečnosti. Podľa nej sa líbyjské úrady snažia rozšíriť pôsobnosť svojich pobrežných hliadok z 12 námorných míľ na 70 (z 22 na 130 kilometrov) od pevniny.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Lekári bez hraníc, Líbya, Taliansko, utečenci