Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lekári by vakcíny radšej nenakupovali

07.12.2011, 09:36 | dar | SITA

Od ministra žiadajú zmeniť zákon platný od 1. decembra

  • Tlačiť
  • 0

Spôsob predaja vakcín na povinné očkovanie detí a dospelých, ktorý sa od začiatku decembra  zmenil, robí lekárom problémy. Podľa novej legislatívy zdravotné poisťovne  nehradia očkovacie látky lekárňam ale priamo  lekárom. Lekári si preto musia vakcíny nakúpiť sami a následne dať náklady uhradiť zdravotnej poisťovni. To podľa Slovenskej lekárskej komory ale aj Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast zaťažuje lekárov ekonomicky i administratívne.

Dôvodom, prečo ministerstvo zdravotníctva zmenu presadilo, má byť podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej snaha o ochranu pacienta. Na to, aby vakcína bola bezpečná, musí byť správne uskladnená, zväčša udržiavaná v chlade. Na to však nebolo možné dohliadnuť, keď si vakcínu vyzdvihoval v lekárni pacient a v ambulancii mu ju iba aplikovali.

V súčasnosti sa o vhodné uskladnenie vakcíny musí postarať lekár sám. Podľa predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory (SLK) však ambulantní lekári nie sú schopní finančne zabezpečiť nákup očkovacích látok, ani ich uskladnenie. Preto SLK od ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika v otvorenom liste žiada o zmenu osobitného spôsobu úhrady liekov. Ministrovi tiež vyčítajú, že odborná verejnosť nemala možnosť vyjadriť sa k zásadnej zmene  obstarávania vakcín na povinné očkovanie.

Ministerstvo sa už minulý týždeň po stretnutí s prezidentkou Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslavou Prcúchovou vyjadrilo, že nákup očkovacích látok sa lekárom pokúsi zjednodušiť napríklad tak, že navrhne zdravotným poisťovniam ich centrálne nakupovanie.

Podľa informácií Zdravého zdravotníctva, finančnú záťaž lekárov súvisiacu s nákupom vakcín je možné znížiť dohodou s konkrétnou lekárňou, kde lekár vakcíny nakupuje. Po dohode lekár nemusí platiť za očkovacie látky v hotovosti, ale až na základe faktúry s dlhšou dobou splatnosti.

V minulom roku sa na Slovensku použil približne 1 milión balení vakcín, ktorých sa zmena v uhrádzaní týka. Tieto vakcíny majú celkovo hodnotu viac ako 20 miliónov eur. 

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)